Partnerzy portalu
Co zamawiali Polacy w 2022 roku? Uber Eats Cravings Report
Co zamawiali Polacy w 2022 roku? fot. unsplash

Co zamawiali Polacy w 2022 roku? Uber Eats Cravings Report

Autor: Anna Wrona Data: 05 stycznia 2023 13:27

Królem polskich dostaw w 2022 roku okazał się cheeseburger w zestawie z frytkami — samych burgerów zamówiliśmy łącznie ponad 2,5 mln. Rosnąca liczba lokacji dostępnych na Uber Eats sprawia, że stolica traci pozycję lidera w rankingach. Przyglądamy się temu, jakie jeszcze trendy pokazał tegoroczny raport.

Cheeseburger i pizza margherita

Według danych pochodzących z okresu styczeń – listopad 2022, najpopularniejszymi potrawami zamawianymi przez Polaków były: cheeseburger w zestawie z małymi frytkami, kawałki kurczaka oraz pizza margherita. 

2022 rok w Polsce bez wątpienia należał do burgerów. Według danych z platformy Uber Eats, od stycznia do listopada zamówiono ich ponad 2,5 miliona. Z kolei pizzy, która zajęła drugie miejsce w zestawieniu popularności - „zaledwie" około milion. Polacy dużo chętniej wybierają nieco pikantniejsze pizze z kiełbasą pepperoni. Dostawcy współpracujący z platformą Uber Eats dostarczyli ich prawie 10 tys. więcej niż margherity. 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Znany specjał kuchni włoskiej zdecydowanie króluje w zamówieniach, których dokonujemy z naszych lokalnych restauracji. Korzystając z oferty lokali będących po sąsiedzku, wybieramy dania z kuchni świata, niemniej w czołówce potraw znalazł się również swojski schabowy. 

Najpopularniejsze potrawy na platformie:

1. Cheeseburger w zestawie

2. Kawałki kurczaka

3. Pizza pepperoni

4. Pad thai

5. Butter chicken 

Najpopularniejsze dania z lokalnych restauracji:

1. Pizza margherita

2. Kotlet schabowy z duszoną kapustą

3. Pad thai

4. Quesadilla z kurczakiem 

Kuchnie świata 

Uber Eats umożliwia zamówienie dostawy z restauracji oferujących dania z różnorodnych kategorii. Wśród nich znaleźć można takie jak: fast food, kuchnia śródziemnomorska czy comfort food. Restauracje często oferują potrawy różnych kuchni w jednym menu. Łącznie na platformie można znaleźć ponad 200 różnych kategorii lokali. 

Od stycznia do listopada Polacy złożyli najwięcej zamówień z restauracji posiadających dania z kuchni tradycyjnej amerykańskiej. Na następnych miejscach zestawienia uplasowały się fast food oraz burgery.

Kiedy zamawiamy? 

Polacy najczęściej korzystają z usługi dostawy w piątki oraz weekend. Dniem, w którym notowany jest najwyższy odsetek zamówień, jest niedziela — wtedy kurierzy współpracujący z Uber Eats realizują niemal 20 proc. dostaw z całego tygodnia. 

Najwięcej dań dostarczanych jest pomiędzy 17:00 a 19:00, z czego najpopularniejszą godziną jest 18:00. Nie oznacza to jednak, że korzystamy z dostawy tylko w ciągu dnia. Jest też grupa użytkowników, która lubi nocne przekąski. Najpopularniejszą godziną na takie dostawy jest północ. Liderem w tym zestawieniu jest Trójmiasto, gdzie zanotowano najwięcej dostaw nocnych. 

Lokacje z największą liczbą nocnych zamówień od północy do 4 rano:

1. Trójmiasto

2. Lublin

3. Poznań

4. Kraków

5. Aglomeracja Śląska 

Nie tylko Warszawa 

Do niedawna Warszawa oraz pozostałe duże miasta, w których usługa dostawy była dostępna najdłużej, prowadziły w rankingach Uber Eats. Pod względem samej liczby dostarczony posiłków, stolica nadal znajduje się na podium. 

Niemniej, wraz z uruchamianiem nowych lokacji zmieniają się także trendy w zamówieniach. Lublin okazuje się drugim miastem w Polsce z największą liczbą potraw dostarczonych po północy, zaś Łódź zajmuje podium pod względem udziału zamówień zdrowych posiłków. Z kolei użytkownik, który złożył najdroższe zamówienie w tym roku, pochodził z Aglomeracji Śląskiej — kosztowało go ono 2065 złotych.  

Aby odpowiadać na potrzeby klientów, Uber Eats oprócz dostawy umożliwia również zamówienie ulubionych dań z odbiorem osobistym w lokalu. Z tej możliwości najchętniej korzystają użytkownicy z Leszna – odbierają blisko co dziesiąte zamówienie. 

Miasta z najwyższym udziałem zamówień odebranych osobiście:

1. Leszno

2. Częstochowa

3. Kielce

4. Koszalin

5. Radom 

Polscy smakosze 

Polacy lubią zamawiać z restauracji, które rozumieją ich potrzeby. Lokal, który może pochwalić się największą liczbą 5-gwiazdkowych dostaw to Rico z Warszawy. Z kolei restauracją, która może cieszyć się z najwierniejszego fana, drugi rok z rzędu jest lokal Mandala Express — również ze stolicy. Tylko od stycznia do listopada obsłużyła 610 zamówień złożonych przez jednego użytkownika. 

Oprócz gwiazdek użytkownicy zostawiają też komentarze do zamówień. Bardzo chętnie wychwalamy nasze ulubione restauracje i ich potrawy. Szczególnie doceniamy wielkość oraz obfitość dań, pozostawiając znaczną liczbę serduszek w komentarzach. 

Oprócz pochwał często zdarza się nam prosić o zmianę składu potraw. Najczęściej chcemy usunąć warzywa (takie jak sałata, pomidor i pikle) lub sos.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz