×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Embargo wprowadza dostawy i odbiory osobiste z restauracji
Embargo wprowadza dostawy i odbiory osobiste z restauracji; fot. mat. pras.

Embargo wprowadza dostawy i odbiory osobiste z restauracji

Autor: oprac. AW Data: 03 marca 2023 09:49

Embargo uruchamia dostawy. Polsko-brytyjski startup udostępnił obsługę zamówień z dowozem i odbiorem.

Embargo: Dowozy

Embargo to polsko-brytyjski startup, który oferuje aplikację lojalnościową i system CRM dla gastronomii.  Dzięki temu kawiarnie, piekarnie, restauracje i sklepy mogą zastąpić kartki z pieczątkami aplikacją mobilną wykorzystującą NFC i Bluetooth. Otrzymują też cały system CRM, który pozwala im analizować dane i wykorzystywać   je w różnych kanałach marketingowych. Z kolei konsumenci mogą korzystać z wielu programów lojalnościowych w jednej aplikacji, która działa jak cyfrowy portfel, i zbierać pieczątki z taką samą łatwością, z jaką płacą z Apple Pay lub Google Pay. 

Startup założyli Frederick Szydłowski i Tsewang Wangkang. Frederick to były koszykarz polskiej ekstraklasy, który po zakończeniu kariery sportowej zdobywał doświadczenie zarządzając najlepszymi restauracjami i klubami w Londynie. Z kolei Tsewang wcześniej pracował w bankach J.P. Morgan i UBS Investment Bank. Obaj odkryli, że restauratorzy mają ograniczoną wiedzę na temat swoich klientów i zdecydowali się stworzyć narzędzie, które rozwiąże ten problem.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Embargo jest dziś dostępne w blisko 1500 lokalach, przede wszystkim w Wielkiej Brytanii i Polsce, w której wystartowało nieco ponad rok temu. Od tamtego momentu do Embargo dołączyło ok. 650 restauracji, piekarni, kawiarni i sklepów, w tym znane marki w Polsce marki, jak Coffeedesk, Piekarnie Aromat, Bułkę Przez Bibułkę, Makarun, Vegan Ramen Shop, Browar Tenczynek, czy Peaches Gastro Girls. Współpraca z tzw. Speciality Brands to jeden z największych sukcesów platformy.

Teraz Embargo wprowadziło do oferty dostawy. Konsumenci mogą składać zamówienia z dostawą i odbiorem osobistym w aplikacji i otrzymywać za to pieczątki w programie lojalnościowym lokalu. Z kolei restauratorzy otrzymują pełne informacje o zamówieniach online. Mogą też bezpośrednio kontaktować się ze swoimi klientami, budować z nimi relacje i nagradzać ich za lojalność. Działając w modelu B2B2C, Embargo oferuje też znacznie niższe opłaty za obsługę zamówień niż inne aplikacje, służące wyłącznie do zamawiania jedzenia. 

Embargo oferuje pełną obsługę dostaw, od przyjęcia zamówienia, po doręczenie go konsumentowi. Dostawy Embargo działają w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Szczecinie. Wkrótce zostaną udostępnione także w Gdańsku, Poznaniu, Łodzi i Wrocławiu. Lokale mają też możliwość wykorzystania własnej floty dostawców. 

Dostawy z Embargo oferuje dziś ponad 100 lokali. Pierwsze testy rozpoczęły się jeszcze w czwartym kwartale 2022 roku i szybko dołączyło do nich ponad 50 punktów. Dostawy oferują dziś takie marki, jak Bułkę przez Bibułkę, Uapami, Makarun, czy warszawska cukiernia Domo Bake.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz