×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Polacy kochają pizzę. W Glovo zamówili prawie 2 miliony  pizz w ciągu roku
Polacy kochają pizzę. W Glovo zamówili prawie 2 miliony pizz w ciągu roku; fot. mat. pras.

Polacy kochają pizzę. W Glovo zamówili prawie 2 miliony pizz w ciągu roku

Autor: HT Data: 08 lutego 2023 12:20 | Aktualizacja: 09 lutego 2023 12:48

9 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Jej historia sięga starożytnej Grecji, gdzie wykonywano placki z mąki, oliwy i soli. W XVI wieku w Neapolu zaczęto dodawać do nich pomidory. Dopiero, gdy w XIX w. królowa Margherita di Savoia uznała placek z serem, mozzarellą, pomidorami i bazylią za wyśmienity, pizza zdobyła prawdziwe uznanie. Do dzisiaj pizza Margherita symbolizuje trzy kolory włoskiej flagi - biały ser, zielone liście bazylii i czerwone pomidory.

  • W ciągu ostatniego roku Polacy zamówili prawie 2 miliony pizz przez Glovo
  • Najpopularniejsze w Polsce jest Margarita. Tuż za nią plasuje się też Pepperoni i Capriciosa
  • Najdroższa pizza na świecie kosztuje prawdopodobnie ok. 12.000 dolarów. Jej twórcą jest Renato Viola, jeden z najlepszych włoskich mistrzów pizzy. Serwowana z 3 różnymi rodzajami kawioru i homarem Warszawa jest pizzożerna i zajmuje wysokie 11. miejsce ze wszystkich miast Glovo w 25 krajach pod względem liczby zamówionych pizz
  • Pierwsze włoskie miasto jest dopiero na 4. miejscu - Mediolan. W top 3 znajdują się Bukareszt, Barcelona oraz Madryt
  • 260 pizz w ciągu roku zamówił największy fan tego dania w Polsce
  • Najwięcej pizzy zamawiamy w niedzielę
     

Historia pizzy w Polsce

Pizza w Polsce pojawiła się jeszcze przed II wojną światową. Była to jednak zgoła inna pizza niż ta, którą znamy dzisiaj. Wykonana była z ciasta drożdżowego z dodatkiem ziemniaków i suszonych grzybów. Prawdziwa pizza pojawiła się w Polsce dopiero w latach 50-tych XX wieku. To właśnie wtedy w Warszawie powstała pierwsza prawdziwa pizzeria w Polsce.

 Ile pizz zamawiają Polacy?

W ciągu ostatniego roku Polacy zamówili prawie 2 miliony pizz przez aplikację Glovo, a największy fan zamówił ich aż 260. Według badania przeprowadzonego przez PBS, 73% Polaków w wieku 18-44 wskazuje kuchnię włoską jako ulubioną, a 70% spośród nich wymienia pizzę jako najlepsze danie. Dodatkowo, według badań Instytutu Badań Pollster, co trzeci mieszkaniec Polski je pizzę przynajmniej raz w miesiącu.  

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

- Dlaczego Polacy kochają pizzę i co zrobić, żeby smakowała u nas tak samo, jak we Włoszech? Pizza jest daniem uniwersalnym, gdzie każdy znajdzie dla siebie idealną kompozycję składników. Aby było jak w Italii, najważniejszy jest produkt wysokiej jakości sprowadzany z Włoch oraz pasja i miłość wkładana do przygotowania każdej pizzy  - komentuje Martyna Broda, Manager Placek Wolnica.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz