×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Raport Stava o delivery food: pandemiczny rekord zostanie pobity w 2025 r. A co do tego czasu?
W 2025 r. wartość rynku dowozów jedzenia ma przekroczyć 10 mld zł. Fot. Shutterstock

Raport Stava o delivery food: pandemiczny rekord zostanie pobity w 2025 r. A co do tego czasu?

Autor: KG/horecatrends Data: 17 marca 2022 08:50 | Aktualizacja: 17 marca 2022 08:56

Rynek dostaw jedzenia w 2021 roku był wart prawie 8,8 mld zł. W stosunku do rekordowego 2020 r. to spadek o 12 proc. Według ekspertów, w 2022 r. zaobserwujemy kolejny spadek wartości zamówień z dowozem, ale już w 2025 r. rynek pobije pandemiczny rekord - wynika z raportu Stava.

  • Rok 2020 był rekordowy dla rynku dowozów jedzenia. W pierwszym roku pandemii i okresie ścisłych lockdownów był wart 9,98 mld zł
  • Po boomie spowodowanym obostrzeniami dla normalnego funkcjonowania gastronomii, nastąpiła korekta rynku i spadek jego wartości do 8,79 mld zł, czyli o 12% rok do roku
  • W roku 2022 prawdopodobnie nastąpi kolejny spadek wartości rynków dowozów jedzenia - do poziomu 7,7 mld zł
  • Trend zniżkowy odwróci się w 2023 roku

Jak wskazuje Paweł Aksamit, prezes Stava S.A., poprzedni rok był drugim z kolei trudnym rokiem dla restauratorów, nie tylko ze względu na pandemię i lockdowny.

- Był to również rok wyzwań na rynku pracy oraz szalejącej inflacji, zwieńczony podwyżkami cen gazu i energii elektrycznej, które w niektórych przypadkach znokautowały próbujące się utrzymać na powierzchni restauracje. W stosunku do 2019 roku z rynku zniknęło ponad 10 tys. restauracji, a wiele z tych, które przetrwały sygnalizuje swoją trudną sytuację oraz problemy z płynnością finansową - mówi Paweł Aksamit.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Trend zniżkowy odwróci się w przyszłym roku

W roku 2022 prawdopodobnie nastąpi kolejny spadek wartości rynków dowozów jedzenia - do poziomu 7,7 mld zł. Według przewidywań ekspertów Stava, trend zniżkowy ma się odwrócić w przyszłym roku, a już w 2025 roku pandemiczny rekord zostanie pobity i wartość rynku przekroczy 10 mld zł. Rok później, w 2026 roku, ma za to zbliżyć się do poziomu 11 mld zł.

- Chociaż sam rynek dowozów nieco zmalał względem rekordowego roku 2020, większość podmiotów na rynku dowozów znacząco w tym czasie zwiększyła skalę działania. Redukcja rynku nie wynika bowiem z odwrócenia trendów, tylko z otwarcia się gastronomii na przyjmowanie gości na miejscu po długich miesiącach ograniczeń w tym zakresie. Po trudnym okresie spodziewamy się nowego boomu, ponieważ Polacy bardzo doceniają wygodę jaka wiążę się z dostawami posiłków - dodaje prezes Stava.

Raport Stava - co to jest?

Raport Stava o rynku dowozów jedzenia to ponad 130 stron danych i analiz o kanale delivery, ale również wywiady z przedstawicielami świata gastronomii oraz segmentu dowozów. Rozmówcami są zarówno przedstawiciele największych marek gastronomicznych jak i mniejszych sieci oraz niezależni restauratorzy. W raporcie znalazły się także informacje na temat najważniejszych wydarzeń z 2021 roku oraz artykuły o istotnych trendach rynkowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz