Partnerzy portalu
Rynek dowozów jedzenia dynamicznie rośnie (raport)

Rynek dowozów jedzenia dynamicznie rośnie (raport)

Autor: horecatrends.pl Data: 22 kwietnia 2021 07:58

Jak podaje Stava, konsumenci cały czas przede wszystkim zamawiają posiłki, dzwoniąc do restauracji. Zamówienia online stanowią ok. 24% całego rynku. W najbliższych latach udział tego rodzaju zamówień cały czas będzie dynamicznie rosnąć, osiągając w 2025 roku 55%.

Rynek dowozów jedzenia w 2020 roku był wart prawie 9,5 mld zł i w porównaniu do 2019 roku. Prognozy raportu Stava zakładają, że w 2025 roku cały rynek dowozów będzie wart ponad 10,26 mld zł.

Według szacunków Stavy, największym graczem na rynku zamówień pozostaje Pyszne.pl, z ponad 40-procentowym udziałem w rynku. Drugim największym kanałem zamówień online są strony własne lokali gastronomicznych (34%). UberEats zamyka podium, z wynikiem 14% udziałów w rynku zamówień online. Glovo, marka, która latem 2020 zastąpiła na polskim rynku PizzaPortal.pl, ma 8% udziałów w rynku zamówień internetowych.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

- Średnia cena zamówienia posiłku z dowozem różni się w zależności od miasta. Różnica między miastem z najwyższą średnią kwotą rachunku z dostawą (Warszawa) a najniższą (Siedlce) wynosi aż 25,72 zł. Do miast, w których średnia cena zamówienia są najwyższe należą Warszawa, Katowice i Legnica. Natomiast najniższe średnie kwoty odnotowaliśmy w Siedlcach, Łomży i Supsku - podaje Stava.

Pizza jest niezmiennie królową dowozów. To popularne włoskie danie Polacy najczęściej zamawiają z dostawą. Udział włoskiego placka w całym segmencie delivery to ponad 17,6%. Na podium znajdują się jeszcze inne dania kuchni włoskiej (12,2%), a zamykają je burgery (7,3%), które z roku na rok zdobywają coraz więcej zamawiających z dostawą. Blisko podium znajdują się makarony, dania lunchowe i kebaby.

Więcej danych w raporcie STAVA

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz