Uber Eats będzie dowozić zakupy w czasie epidemii Covid-19PAP - 01 kwietnia 2020 13:23


Amerykański koncern Uber podpisał umowy ze sklepami we Francji, Hiszpanii i Brazylii na dowóz zakupów mieszkańcom uwięzionym w domach z powodu epidemii Covid-19. Firma rozważa rozszerzenie usługi realizowanej w ramach platformy Uber Eats także na inne rynki.

W środę Uber Eats rozpocznie współpracę z francuską siecią Carrefour na dostarczanie klientom produktów spożywczych, kosmetyków i środków czystości. Usługa będzie dostępna od 6 kwietnia, a użytkownicy będą mogli zamówić produkty albo za pośrednictwem aplikacji Uber Eats, albo telefonicznie. Czas dowozu produktów szacowany jest na 30 min. Początkowo oferta będzie dostępna jedynie dla mieszkańców Paryża i okolic, ale oba koncerny już zapewniają, że niebawem z usługi będzie można korzystać także w innych francuskich miastach.

W Hiszpanii Uber Eats nawiązał współpracę z siecią stacji obsługi Galp, w której sklepach kupić można podstawowe produkty spożywcze, napoje, środki czystości oraz leki bez recepty. Usługa dostepna będzie w 15 miastach w ośmiu prowincjach w kraju, w tym m.in. w Barcelonie, Madrycie, Kordobie, Maladze i na Majorce. Jak poinformował przewoźnik, w projekcie jak dotąd wzięło udział 25 niewielkich sklepów całodobowych należących do sieci Galp. Podobnie jak we Francji, zamówienie będzie można składać zarówno online, jak i telefonicznie.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Amerykański koncern nie jest jedyny na hiszpańskim rynku - lokalny przewoźnik Glovo już wcześniej świadczył tego typu usługi we współpracy z Carrefourem.

Usługi dowozu zakupów przez Uber Eats dostępne będą także w Brazylii, gdzie koncern podpisał już umowy o współpracy z kilkoma aptekami, sklepami spożywczymi i zoologicznymi w Sao Paulo.

"Oferujemy leki bez recepty z sieci aptek Pague Menos, produkty spożywcze ze sklepów, należących do sieci Shell Select i produkty dla zwierząt z największej sieci sklepów zoologicznych w kraju, czyli Cobasi. Nowa usługa będzie dostępna w aplikacji Uber Eats; już najbliższych tygodniach z oferty będą mogli skorzystać także mieszkańcy w innych stanach i miastach w Brazylii" - zapowiedział koncern w komunikacie.

To nie pierwszy raz, kiedy Uber Eats świadczy usługi dowozu zakupów spożywczych. Wcześniej firma podpisała podobną umowę z siecią australijskich supermarketów Coles i brytyjską siecią Costcutter skupiającą 600 sklepów osiedlowych.

Amerykański przewoźnik współpracuje nie tylko z sieciami i umożliwia świadczenie usług za pośrednictwem aplikacji także niezależnym sprzedawcom. Jednak - zdaniem ekspertów - dopiero umowa z francuskim Carrefourem sprawi, że oferta zakupowa Uber Eats stanie się bardziej powszechna.

Uber Eats przyznaje, że rozważa także świadczenie podobnych usług na innych rynkach dotkniętych pandemią Covid-19 i myśli o współpracy z większą liczbą supermarketów i sklepów spożywczych.

Z powodu rozprzestrzeniania się patogenem SARS-CoV-2 powodującego groźne dolegliwości płuc amerykańska firma wprowadziła dodatkowe zabezpieczenia dla użytkowników i dostawców, w tym możliwość bezkontaktowej realizacji zamówienia, zakładającej zostawienie zakupów przed drzwiami klienta. Uber zapewnił także, że wszyscy jego pracownicy zostali wyposażeni w środki higieniczne, w tym płyny antybakteryjne, rękawiczki i chusteczki do dezynfekcji.

Firma już wcześniej zapowiedziała, że wszyscy współpracujący z nią kierowcy i dostawcy, u których zdiagnozowano zakażenie koronawirusem lub którzy zmuszeni zostali do przejścia kwarantanny, mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony przedsiębiorstwa. Wsparcie to, w wysokości średnich zarobków z okresu ostatnich sześciu miesięcy lub krótszym, wypłacane jest przez 14 dni.