Partnerzy portalu
Webinar Pyszne.pl: Dopasowane menu i zdjęcia potraw mogą zwiększyć ilość i wartość zamówień (wideo) Webinar Pyszne.pl: Dopasowane menu i zdjęcia potraw mogą zwiększyć ilość i wartość zamówień (wideo),fot. facebook.com/pysznepl

Webinar Pyszne.pl: Dopasowane menu i zdjęcia potraw mogą zwiększyć ilość i wartość zamówień (wideo)

Autor: horecatrends.pl Data: 08 lipca 2020 15:19

W dalszej części webinaru Grzegorz Aksamit i Arkadiusz Krupisz opowiedzieli o trendach kulinarnych i innych czynnikach, które mają wpływ na wybór potraw z menu konkretnego lokalu.

Grzegorz Aksamit z firmy Stava opowiedział o trendach kulinarnych, które mają wpływ na wybór przez konsumentów poszczególnych dań.

 – Mówiąc o trendach, trzeba wskazać wegetariańskie i wegańskie jedzenie. Są to dania, które klienci szukają i wybierają coraz częściej. Warto zwrócić uwagę na to, że jedzenie jest czynnością mocno społeczną i towarzyską. A w każdym gronie dzisiaj łatwo znaleźć osoby, które potrzebują jedzenia bezglutenowego lub wegetariańskiego. I jeśli w lokalu nie będzie takich pozycji, to grupa zamówi jedzenie z innej restauracji, w której oferta będzie dopasowana dla wszystkich. Dlatego warto takie pozycje bezglutenowe i wege mieć w swoim menu i mieć je dobrze oznaczone, wyróżnione – mówił Grzegorz Aksamit.  

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

– Pizza jest królową dowozów, bo jest łatwa do podzielenia się ze wszystkimi w przeciwieństwie do np. burgera. To jest czynnik, który warto również brać pod uwagę, tworząc dowozy, bo zazwyczaj jedzenie zamawia się w grupie i to jest największy segment klientów. Zwłaszcza, że często zamówienie jednej porcji w restauracji na dowóz bywa kłopotliwe – dodał wiceprezes firmy Stava.

Pobierz bezpłatny poradnik i dowiedz się więcej!

Zdaniem ekspertów równie ważne jak dopasowanie menu do dowozów, wyróżnienie poszczególnych pozycji w menu, jest przedstawienie dań na zdjęciach.

– Nazwy dań często powtarzają się w wielu menu, ale jak nie ma zdjęcia, to nie wiemy mimo wszystko jak konkretne danie wygląda w danej restauracji. Dlatego dużo więcej jest zamówień z restauracji, które zamieszczają zdjęcia dań w karcie menu – ocenił Arkadiusz Krupicz.

– Trzeba przy tym pamiętać, że zdjęcia muszą być wysokiej jakości. Warto zadbać o to, aby dania były dobrze sfotografowane, na białym tle, żeby zdjęcia były wykonane w podobnym stylu. Odradzam robienie zdjęć telefonem. Niech to będzie dobrej jakości. Warto poświęcić na to więcej czasu, bo robimy takie zdjęcie raz na jakiś czas i muszą być dobre, aby udało się osiągnąć taki efekt, jaki chcielibyśmy – dodał współzałożyciel i dyrektor generalny Pyszne.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz