×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Dostawca HoReCa zbudował największy zakład spożywczy w Polsce. Powstał w 20 miesięcy
Oto największy zakład spożywczy w Polsce zbudowany przez polską firmę. Powstał w 20 miesięcy/fot. materiały prasowe

Dostawca HoReCa zbudował największy zakład spożywczy w Polsce. Powstał w 20 miesięcy

Autor: MB Opublikowano: 05 czerwca 2023 13:10

31 maja w Środzie Śląskiej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oficjalnie otwarto fabrykę Fritolays. Budowę zrealizowano w krótkim czasie 20 miesięcy. Wytwórnia to największa jak dotąd inwestycja firmy PepsiCo w Polsce. Generalnym wykonawcą obiektu był Budimex.

  • Budimex zrealizował w 20 miesięcy największą fabrykę dla PepsiCo w Polsce.
  • 31 maja w Środzie Śląskiej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oficjalnie otwarto fabrykę Fritolays.
  • Budowę zrealizowano w rekordowo krótkim czasie 20 miesięcy.
  • Wytwórnia to największa jak dotąd inwestycja firmy PepsiCo w Polsce.
  • Generalnym wykonawcą obiektu był Budimex.

31 maja w Środzie Śląskiej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oficjalnie otwarto fabrykę Fritolays. fot. mat. pras. 31 maja w Środzie Śląskiej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oficjalnie otwarto fabrykę Fritolays. fot. mat. pras.

Wielka fabryka chipsów za ponad 1 mld zł otwarta na Dolnym Śląsku

Budimex odpowiadał za budowę zakładu wraz z instalacjami wewnętrznymi, w tym z  robotami elektromechanicznymi oraz zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą techniczną. Cała inwestycja podzielona jest na kilka etapów, jej finalne zakończenie nastąpi w 2025 roku.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Fabryka w Środzie Śląskiej będzie najbardziej zrównoważonym środowiskowo zakładem PepsiCo w Europie i docelowo ma zatrudniać ponad 450 osób. W obiekcie produkowane będą przekąski ziemniaczane oraz kukurydziane z dostaw od polskich rolników. 

Ile osób pracowało przy budowie zakładu PepsiCo?

W trakcie całego okresu budowy różne prace wykonywało łącznie 5 000 osób.

- W szczytowych momentach procesu budowlanego na tym placu przebywało ich jednocześnie ponad 1 000. Razem przekuliśmy w rzeczywistość dokumentację projektową przedstawioną na blisko 8 000 rysunkach. Przy użyciu ponad 4 tys. ton stali konstrukcyjnej, ponad 2 tys. ton stali zbrojeniowej i 38 tys. metrów sześciennych betonu, wznieśliśmy nowoczesny obiekt o powierzchni blisko ośmiu boisk piłkarskich – mówi Artur Popko Prezes Zarządu, dyrektor generalny Budimeksu SA.

W uroczystości wzięli udział także m.in.: Prezes PepsiCo Europe Silviu Popovici, Burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński,  Prezes Zarządu Budimex SA Artur Popko oraz Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Mark Brzeziński. Nowo powstały obiekt ma duże znaczeniu dla rozwoju polskiej gospodarki oraz bezpośredni wpływ na życie lokalnej społeczności. Poza korzyściami wynikających z tworzenia nowych miejsc pracy, zakład co ważne, będzie neutralny dla środowiska. Tym samym znacznie przyczyni się do rozwoju regionu i tworzenia dogodnych warunków życia dla jego mieszkańców.

Nowe rozwiązania w zakładzie PepsiCo

– Inwestycja ma najwyższe parametry ekologiczne. Budynek został zaopatrzony w instalację odzysku wody, ciepła technologicznego z konwersją ciepła na chłodzenie i ogrzewanie. Z myślą o ochronie środowiska zainstalowana została również własna fotowoltaika oraz wysokiej klasy zakładowa oczyszczania ścieków, a także punkty zasilania samochodów elektrycznych. Zakład osiągnie neutralność klimatyczną do 2035 roku – podkreślił na otwarciu fabryki dodaje Artur Popko.

Fabryka zrealizowana przez Budimex dla Pepsico to największy obiekt przemysłowy branży spożywczej zrealizowany przez polskiego wykonawcę. W 2019 roku Budimex zrealizował m.in. Centrum Logistyczne marki Lidl w Kałuszynie pod Siedlcami oraz zakłady mleczarskie dla marek Mlekpol i Polmlek w Biskupcu i Mrągowie. 

Parametry obiektu:

- chodniki i drogi o powierzchni 54197 m2

- ściany murowe o powierzchni 9399 m2

- pokrycie dachów o powierzchni 43420 m2

- obudowę zewnętrzną z płyt warstwowych o powierzchni 16159 m2

- posadzki betonowe o powierzchni 37590 m2 

- zainstalowano ok. 500 km kabli

- zainstalowano ok. 45 000 m2 kanałów wentylacyjnych

- zamontowano ok. 100 km rur wodno-kanalizacyjnych

PepsiCo w Polsce

PepsiCo od ponad 30 lat inwestuje na polskim rynku, a otwarcie nowego obiektu jest przypieczętowaniem działalności organizacji w naszym kraju. Od wielu lat funkcjonują w Polsce 4 zakłady, produkujące przekąski w Grodzisku Mazowieckim oraz Tomaszowie Mazowieckim i rozlewające napoje w Michrowie oraz w Żninie. W 2020 roku firma otworzyła Centrum Usług Biznesowych w Krakowie. Tylko w 2022 roku wysokość inwestycji PepsiCo w kraju wyniosła ok. 1,3 mld zł. Obecnie PepsiCo zatrudnia w Polsce ponad 4000 osób, a podejmując współpracę z dostawcami i klientami, przyczynia się do utrzymania ok. 33 000 miejsc pracy. 

Przychody wszystkich spółek Grupy PepsiCo w Polsce wyniosły 4,4 mld zł w 2021 roku. Tylko w 2022 r. firma zainwestowała  46 mln USD  w zielone projekty takie jak produkcja opakowań rPET nadających się do wielokrotnego przetworzenia, zbiórka i recykling odpadów opakowaniowych po przekąskach w ramach projektu ReFlex, zasilanie 4 zakładów oraz siedziby głównej firmy w Warszawie z odnawialnych źródeł energii, czy własne farmy fotowoltaiczne. 

PepsiCo jest obecne w Polsce od 1991 r. Polskim konsumentom oferuje szeroką gamę przekąsek oraz napojów. Firma zatrudnia w Polsce ponad 3600 pracowników w wielu obszarach, takich jak produkcja, sprzedaż i logistyka.

PepsiCo współpracuje z 80 polskimi rolnikami i grupami producenckimi, od których co roku odbiera ponad 230 tys. ton tego naturalnego surowca.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News

SŁOWA KLUCZOWE

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz