Partnerzy portalu
Dostawcy tęsknią za restauracjami i hotelami Anna Skowrońska, właścicielka Gospodarstwa Rybackiego Zielenica przyznaje, że współpraca z gastronomią przynosi dużą satysfakcję. fot. PTWP

Dostawcy tęsknią za restauracjami i hotelami

Autor: portalspozywczy.pl Data: 18 marca 2021 10:03

Współpraca z HoReCa nie jest anonimowa i przynosi dużą satysfakcję - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Anna Skowrońska, właścicielka Gospodarstwa Rybackiego Zielenica.

Anna Skowrońska, właścicielka Gospodarstwa Rybackiego Zielenica przyznaje, że współpraca z gastronomią przynosi jej dużą satysfakcję.

- Szefowie kuchni są osobami otwartymi na ludzi i nowe pomysły, zatem doskonale się uzupełniamy. My dajemy najwyższej jakości surowiec, a nasi szefowie, niczym artyści, tworzą z niego kulinarne dzieła - mówi

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

- Po każdej ze stron stoi człowiek, najczęściej osoba, która osobiście dotyka produktu i widzi nasze zaangażowanie w cały proces produkcji ryby. Ta współpraca jest dialogiem, rozmową pomiędzy dostawcą a odbiorcą. Restauratorzy odwiedzają nas, zapraszają do siebie. Organizujemy wspólne kolacje degustacyjne, na których dokonujemy prezentacji naszych pstrągów. Aktywnie uczestniczymy w konkursach kulinarnych. W roku 2019 zostaliśmy wyróżnieni przez organizatora Kulinarnego Pucharu Polski, gdzie na nasz pstrąg był składnikiem obowiązkowym przygotowywanego dania - dodaje.

Więcej na portalspozywczy.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz