Partnerzy portalu
Fanex gotowy na ponowny restart Fanex przyznaje, że jest przygotowany na kolejny restart - pod względem produkcyjnym, jak i logistycznym/ fot. materiały prasowe

Fanex gotowy na ponowny restart

Autor: www.horecatrends.pl Data: 11 maja 2021 16:45

- Lokale gastronomiczne, które mają możliwość wystawienia ogródka na pewno zyskają od 15 maja. My też jesteśmy gotowi kolejny restart - mówi serwisowi www.horecatrends.pl Grzegorz Januszewski z firmy Fanex.

  • Gastronomia to niewątpliwie jeden z najbardziej poszkodowanych sektorów ze względu na trwającą już ponad rok pandemię.
  • 15 maja 2021 otworzą się ogródki gastronomiczne, a na przełomie maja i czerwca będziemy mogli zjeść posiłek w lokalu - wszystko oczywiście w reżimie sanitarnym.
  • Fanex przyznaje, że jest gotowy na ponowny restart.

- Informacja o możliwości skorzystania z ogródków restauracyjnych wzbudziła entuzjazm przede wszystkim u klientów, ale także wśród podmiotów bezpośrednio lub pośrednio związanych z rynkiem HoReCa. Znaczna część działających w Polsce punktów gastronomicznych, nie dysponuje ogródkami - więc one pozostaną nadal zamknięte lub w najlepszym przypadku w trybie pracy "na wynos" - mówi Grzegorz Januszewski z firmy Fanex.

Lokale gastronomiczne, które mają możliwość wystawienia ogródka na pewno zyskają od 15 maja. Możliwość zjedzenia posiłku przy stoliku a nie w aucie lub innym przypadkowym miejscu, z pewnością wygeneruje zwiększony ruch w biznesie.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

- Z naszej perspektywy, polskiego producenta sosów dla branży HoReCa, w pierwszym tygodniu maja obserwujemy zwiększoną sprzedaż, co między innymi jest wynikiem ogłoszenia informacji o możliwości uruchomienia ogródków zewnętrznych, ale także rozpoczęcia sezonu grillowego oraz zbliżającego się okresu letniego. Fanex jest przygotowany na kolejny restart. Jesteśmy gotowi  zarówno pod względem produkcyjnym, jak i logistycznym. Mimo ograniczeń rynkowych związanych z pandemią nieprzerwanie  rozwijamy portfolio naszych produktów. Zdajemy sobie sprawę, że do normalności w branży gastronomicznej jeszcze daleka droga. Z niecierpliwością oczekujemy pełnego odmrożenia  i zapewniam, że wówczas również będziemy przygotowani na obsługę sektora, z którym jesteśmy nieprzerwanie związani od początku naszej działalności - czyli już od ponad 30 lat - dodaje Grzegorz Januszewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz