Partnerzy portalu
Makro Polska: Musimy szybko adaptować się do niejasnych wytycznych rządowych (wideo) Katarzyna Kosel, dyrektor Pionu Personalnego i członek zarządu w Makro Polska

Makro Polska: Musimy szybko adaptować się do niejasnych wytycznych rządowych (wideo)

Autor: PP, www.horecatrends.pl Data: 26 listopada 2020 09:45

Pandemia koronawirusa wymusiła na organizacjach inny model pracy oraz komunikacji. Z jakimi największymi wyzwaniami musi mierzyć się Makro Polska i jak na wdrożone działania reagują pracownicy? Na to pytanie odpowiada Katarzyna Kosel, dyrektor Pionu Personalnego i członek zarządu w Makro Polska.

- Pandemia spowodowała, że musieliśmy bardzo szybko zaadaptować się do nowych okoliczności. Na początku, a marcu wyzwaniem było zapobieganie panice. Na halach zauważalny był zwiększony ruch. Dodatkowo pracowników trzeba było szybko wyposażyć w niezbędne środki bezpieczeństwa i przeszkolić pod tym kątem - tłumaczy Katarzyna Kosel.

Trzeba było zbudować system informowania tak dużej rzeszy pracowników (w Makro pracuje blisko 5 tys. ludzi). 

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

- W około trzy tygodnie od rozpoczęcia pandemii: przeszliśmy na zdalną prace dla pracowników Centralnego Biura Wsparcia Biznesu (300 osób) oraz opracowaliśmy scenariusz komunikacyjny. Uruchomiliśmy kanały komunikacji wewnętrznej, gdzie odpowiadamy na pytania i informuje o nowych wytycznych rządu i ich wpływie na naszą firmę - mówi.

Katarzyna Kosel opowiada o sprawnych rozwiązaniach, które wdrożyło Makro Polska podczas pandemii. 

- Od kwietnia ruszyliśmy z szeregiem szybkich ankiet, dzięki którym sprawdzaliśmy samopoczucia i efektywności naszych pracowników. W pewnym momencie mieliśmy poczucie, że świat biznesowy wchodzi nam do domów. Trzeba było przypomnieć pracownikom, że jednak są urlopy, że nie trzeba całe dnie spędzać przed komputerem, że trzeba zaplanować przerwy w pracy i odpoczynek. Powstała kampania "Włącz równowagę w pracy". Jesteśmy wszyscy zmęczeni rygorem pandemii. Jednak największą obawą jest brak jasnej perspektywy - mówi Katarzyna Kosel.

- Wdrożyliśmy także program pomocy psychologicznej dla pracowników. Na razie niewielka grupa osób z niej korzysta, co może sugerować, że ludzie znaleźli sposób na radzenie sobie ze stresem - dodaje.

- Musimy bardzo szybko adaptować się do niejasnych wytycznych rządowych. To spore wyzwanie dla dużych organizacji, jak Makro Polska - podsumowuje Katarzyna Kosel.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz