Partnerzy portalu
Mikołaj Kondrat: Przez zamknięcia restauracji może zmarnować się nawet miliard litrów wina
Mikołaj Kondrat: zamknięcie restauracji może przyczynić się do zmarnowania nawet miliarda litrów wina, fot. unsplash

Mikołaj Kondrat: Przez zamknięcia restauracji może zmarnować się nawet miliard litrów wina

Autor: horecatrends.pl/informacja prasowa Data: 12 maja 2020 14:06 | Aktualizacja: 12 maja 2020 14:10

– Zamknięte restauracje, a także ograniczony dostęp do sklepów mogą przyczynić się do zmarnowania nawet miliarda litrów wina. Nagły wzrost cen walut odbija się również negatywnie na importerach. Mniejszy zysk ze sprzedaży zakupionych jeszcze przed pandemią towarów, przekłada się bezpośrednio na ich kondycję finansową. Branża szuka alternatywnych rozwiązań, które pomogą przetrwać ten trudny czas – mówi Mikołaj Kondrat, prezes Kondrat Wina Wybrane.

- Kryzys w branży winiarskiej zaczął się już w październiku 2019 roku, po wprowadzeniu 25% podatku na wina importowane do Stanów Zjednoczonych. Pandemia COVID-19 sprawiła, że spadek sprzedaży win jest jeszcze bardziej widoczny. W krajach takich jak Francja, Hiszpania, Włochy aktualnie zalega po ok. 300 milionów litrów wina. Kryzys widać nie tylko u największych producentów, ale także i w polskich winiarniach, które również mają problem ze zbytem ze względu na zamknięcie sektora HORECA – komentuje Mikołaj Kondrat, prezes Kondrat Wina Wybrane.

Obostrzenia związane z pracą podczas pandemii wpływają również na wzrost kosztów wiosennych prac w winnicach.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

- We Francji w połowie kwietnia przycinane były winorośla, zaś w całej Europie to był również czas butelkowania zeszłorocznych win. Winiarze chcąc przestrzegać aktualnych przepisów związanych z pandemią, muszą zapewnić środki dezynfekujące i odzież ochronną dla swoich pracowników, dezynfekować sprzęt np. ciągniki, jeśli korzysta z nich kilka osób, dostosować odległości pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy itp. Aby sprostać tym wymaganiom, winnice i wytwórnie muszą zmniejszyć liczbę zatrudnionych w tym czasie pracowników lub przejść na tryb pracy zmianowej – mówi Mikołaj Kondrat.

Eurodeputowany Eric Andrieu w połowie kwietnia zwrócił się do Komisji Europejskiej
o zezwolenie na destylację etanolu z wina. Nadwyżki wina u producentów mogłyby stać się cennym źródłem surowca do produkcji niezbędnych obecnie środków dezynfekujących.

-  Propozycja europosła jest bardzo rozsądna. Dzięki niej najwięksi, europejscy producenci win uzyskaliby zgodę na destylację wina w celu przetworzenia go w etanol i odsprzedania swoim państwom po cenie 80 euro za hektolitr. Natomiast czysty alkohol rządy poszczególnych państw mogłyby np. sprzedać producentom żelu wodno-alkoholowego. Przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny jest gotowy kupić ten etanol drożej, ponieważ jest na niego duże zapotrzebowanie. Do przetworzenia czeka około 1 miliard litrów wina. Destylacja pomogłaby producentom wina w utrzymaniu płynności finansowej oraz w przygotowaniu do najbliższego winobrania – dodaje Anna Sułek, dyrektor Zarządzająca Kondrat Wina Wybrane.

Jako pozytywny aspekt dla branży winiarskiej podczas pandemii koronawirusa można uznać jej rozwój w świecie Internetu. Wśród Francuzów popularny stał się ”Aperitif” wirtualne spotkania za pośrednictwem takich komunikatorów jak Skype, Zoom czy Messenger. Kilka dni przed planowanym wideo połączeniem osoby ustalają jakie wino będą piły i podczas „spotkania”, każdy otwiera swoją butelkę i wymieniają się wrażeniami. Powstała nawet specjalnie temu dedykowana grupa na Facebooku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz