Nespresso stworzyło kawę dla restauracji z gwiazdkami Michelin. Serwuje ją już Atelier Amaro

Nespresso stworzyło kawę dla restauracji z gwiazdkami Michelin. Serwuje ją już Atelier Amaro

Autor: www.horecatrends.pl Data: 10 września 2019 12:04

Kenya Milima - nowa mieszanka kaw Nespresso Exclusive Selection została stworzona specjalnie dla restauracji z gwiazdkami Michelin, aby dopełniała wyjątkowości serwowanych w nich dań. Kenia słynie z wysokiej jakości kawy, ukształtowanej przez szczególne terroir i klimat. Dzięki nim espresso uzyskuje rzadki i ciekawy smak, który uzupełni unikalne menu, tworzone przez wyróżnionych gwiazdkami Michelin szefów kuchni i zachwyci ich gości. W Polsce serwuje ją Atelier Amaro.

W Polsce mieszanki kaw Nespresso Exclusive Selection można degustować w warszawskiej restauracji Atelier Amaro, która w tym roku utrzymała gwiazdkę Michelin. Jej twórca i właściciel, Wojciech Modest Amaro, nieustannie zaskakuje i zachwyca swoich gości niezwykłymi daniami, zwanymi momentami, które cechuje innowacyjne podejście do gotowania, korzystanie z sezonowych produktów oraz szacunek dla tradycji polskiej kuchni i dawnych zapomnianych odmian warzyw, owoców czy zbóż.

- Doceniam, że Nespresso od wielu lat współpracuje i stara się zrozumieć potrzeby i wizję najlepszych na świecie szefów kuchni, i że przygotowało tak unikalne mieszanki kaw dla elity branży restauracyjnej. Jest to znakomity przykład realizacji wspólnej idei, opartej na podążaniu za wyjątkowym aromatem, smakiem i jakością, zarówno kawy, jak i serwowanych dań. Cieszę się, że moja pracowania kulinarna jest w gronie partnerów NespressoProfessional i zapraszam na degustowanie momentów, również z kawą Nespresso w Atelier Amaro – mówi Wojciech Modest Amaro, właściciel atelier.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Wojciech Modest Amaro znalazł się w 2019 r. w gronie 100 najlepszych kucharzy świata wyróżnionych The Best Chef Awards. Historyczną, bo pierwszą dla Polski gwiazdkę Michelin zdobył w 2013 roku i do tej pory ją utrzymał. W tym roku Atelier Amaro przeniosło się do nowej, prestiżowej lokalizacji na Placu Trzech Krzyży w Warszawie.

Kawy Exclusive Selection pojawiły się na rynku w 2016 roku jako specjalna oferta dla uznanych i nagradzanych restauracji typu fine dining. Asortyment obejmuje dwie wyjątkowe mieszanki kaw – Kenya Milima i Nepal Lamjung, które pozostawiają niezapomniane wrażenia gościom odwiedzającym najlepsze restauracje na świecie. Nespresso Professional od lat współpracuje z branżą gastronomiczną i ma bliskie relacje z wieloma najlepszymi i wybitnymi szefami kuchni.

- Ziarna z Kenii są cenione przez koneserów kawy na całym świecie, dzięki swojej zaskakującej soczystej kwaskowości oraz naturalnej nucie czarnej porzeczki. Jestem przekonana, że właśnie takie, nieoczywiste w smaku kawy, idealnie uzupełniają kulinarne kreacje wybitnych szefów kuchni. Cieszę się ogromnie, że dzięki naszej współpracy z Atelier Amaro możemy przybliżyć polskim koneserom kawy smaki i aromaty z wyjątkowych terroir – mówi Anna Oleksak, Coffee Ambassador Nespresso w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz