Partnerzy portalu
Nie pomylcie kurek z lisówkami! Czym się różnią te grzyby? Nie pomylcie kurek z lisówkami. Czym się różnią te grzyby?

Nie pomylcie kurek z lisówkami! Czym się różnią te grzyby?

Autor: AW Data: 07 października 2022 13:35

Kurki łatwo pomylić z lisówkami. Taka nieszczęśliwa wpadka przydarzyła się jednej z TikTokerek, która przyrządziła sobie jajecznicę z zebranymi przez siebie niejadalnymi grzybami. Sprawę opisały Lasy Państwowe.

Jajecznica na lisówkach na TikToku

Tiktokerka Hanusia Wielka (367 tys. obserwujących) wybrała się do lasu po kurki, na których miała powstać jajecznica. Zamiast kurek nazbierała jednak niejadalnych lisówek. Jajecznicę na lisówkach przyrządziła i zjadła (ponoć) ze smakiem. O wpadce poinformowali ją jej obserwujący.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Kurki a lisówki. Jak je odróżnić?

Kurki od lisówek można odróżnić m.in. po kolorze. Pieprznik jadalny, czyli kurki, są koloru najczęściej żółtego, pod kapeluszem mają listewki w postaci fałd, trzon nawet do 2,5 cm zwęża się ku dołowi, występują od czerwca do października. Lisówka pomarańczowa jest grzybem niejadalnym. Ma pomarańczowy lub żółto-pomarańczowy kolor. Pod kapeluszem ma blaszki cieńsze i węższe niż kurki. Występuje jesienią. Lisówka zawiera związek chemiczny pod nazwą arabitol, przez co spożycie lisówki pomarańczowej w dużych ilościach może powodować zaburzenia trawienia - mdłości, wymioty lub biegunkę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz