Partnerzy portalu
Palikot i Wojewódzki znowu razem. W co inwestują? Biznes Palikota ma 4,5 mln zł z crowdfundingu. Kuba Wojewódzki inwestorem/ fot. materiały prasowe

Palikot i Wojewódzki znowu razem. W co inwestują?

Autor: MB; www.horecatrends.pl Data: 20 października 2021 10:54

Spółka Janusza Palikota - Alembik Polska SA, zarządzająca siecią Alkotek, czyli restauracji z własnymi destylarniami, zakończyła drugą emisję akcji w ramach crowdfundingu udziałowego.

Zakończona emisja jest drugą przeprowadzoną przez Alembik Polska. W 2020 roku ponad 1000 inwestorów społecznościowych zainwestowało w spółkę 4,2 mln zł. Tym razem akcje o łącznej wartości niemal 4,5 mln zł objęto w ramach 1043 inwestycji. Obie kampanie promowane były przez Crowdway.

- Witam w gronie akcjonariuszy osoby, które obdarzyły zaufaniem projekt Alembik Polska i zdecydowały się zainwestować po raz pierwszy. Miło jest mi widzieć także rzeszę inwestorów, którzy wsparli projekt podczas pierwszej emisji. Ich kolejny wkład w rozwój spółki pokazuje, że Alembik ma przed sobą perspektywę dalszych wzrostów - mówi Janusz Palikot, Prezes Zarządu Alembik Polska SA.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Janusz Palikot: Inwestorzy pomogą w rozwoju Alkotek

Alembik Polska SA kontynuuje budowę sieci lokalnych Alkotek, przestrzeni spotkań i degustacji, w których wysokogatunkowe trunki rzemieślnicze będą produkowane na miejscu w specjalnych urządzeniach – alembikach, a goście będą mogli zamówić jedzenie skomponowane pod wybrane pozycje z karty alkoholi.

Środki w kwocie 4,5 mln zł, pozyskane w ramach II emisji akcji, spółka przeznaczy na dalsze inwestycje w sieć Alkotek. 1,6 mln zł wyniesie zakończenie inwestycji w lokal Czarcia Łapa w Lublinie, a 0,7 mln zł dalsza modernizacja lokalu Młoda Polska Bistro&Pianino we Wrocławiu. Blisko 2,2 mln zł zostaną zainwestowane w otwarcie restauracji w Warszawie.

- Na bieżąco inwestujemy środki pozyskane z kampanii crowdfundingowych, a prace modernizacyjne w lokalach idą zgodnie z planem. Już wkrótce będę mógł zaprosić państwa do wrocławskiej Młodej Polski, która wzbogaci się o własną destylarnię. Na początku roku planujemy otwarcie zupełnie nowej Czarciej Łapy w Lublinie. Następnie do sieci dołączy lokal w Jacznie, a potem w Warszawie. Niezależnie od pracy przy Alkotekach, przez wzgląd na bardzo dobre przyjęcie przez rynek, zwiększamy skalę produkcji wódki Palikot. Jej sprzedaż już generuje pokaźne zyski - mówi Janusz Palikot.

Docelowo powstanie 10 Alkotek. Młoda Polska z Wrocławia otworzy swoją destylarnię w ramach projektu Alembik Polska jeszcze w Q4 2021. Szefową kuchni Młodej Polski jest Beata Śniechowska, zwyciężczyni MasterChef Polska, autorka książek kulinarnych, nominowana przez Gault & Millau jako kobieta szef roku 2019. Restauracja Czarcia Łapa z Lublina dołączy do sieci Alkotek do roku 2022 po zakończeniu modernizacji.

Wódka Palikot jest już w sprzedaży

Spółka Alembik Polska SA wprowadziła we wrześniu 2021 r. Wódkę Palikot Żyto do sieci handlowej Żabka. Wódka ta bazuje na innowacyjnej recepturze łączącej dwie technologie: rektyfikacji i destylacji. Dostępne są trzy warianty smakowe. Oprócz Żyta, w ofercie znajduje się także Ziemniak i Jęczmień. Celem jest osiągnięcie poziomu sprzedaży ponad 100 000 szt. miesięcznie już w 2022 roku.

Prognozy wzrostu Alembik Polska

Przygotowana przez spółkę prognoza przychodów na najbliższe lata przewiduje dynamiczny wzrost ich wartości w latach 2021 – 2025. Współczynnik CAGR dla przychodów w okresie 2021-2025 wynosi 36%. Już w 2022 roku Alembik Polska SA planuje osiągnąć blisko 70 mln zł przychodów z prowadzonej działalności: restauracje oraz sprzedaż trunków.

Według prognoz, skumulowany średnioważony wzrost (CAGR) nominalnej marży EBITDA w latach 2021-2025 ma wynieść 51,7%.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz