Partnerzy portalu
Plantway: Dostrzegamy duży potencjał w branży HoReCa Plantway: Dostrzegamy duży potencjał w branży HoReCa; fot. Plantway

Plantway: Dostrzegamy duży potencjał w branży HoReCa

Autor: Anna Wrona Data: 26 maja 2022 11:59

Naszym głównym celem są duże sieci handlowe i detaliczne. Dostrzegliśmy też bardzo duży potencjał w kanale HoReCa - mówi Andrzej Świderski, współzałożyciel Plantway, start-upu produkującego zamienniki kurczaka.

Plantway: Od makaronów do zamienników mięsa

Plantway to młody start-up produkujący zamienniki mięsa wywodzący się branży makaronów.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

- Mamy kilkunastoletnie doświadczenie w produkcji makaronów na dosyć dużą przemysłową skalę - mówi Andrzej Świderski.

Chodzi o firmę Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego „SAS” Andrzej Świderski, która w 2021 roku została przejęta przez Makarony Polskie.

O wejściu w produkcję zamienników mięsa zadecydowały kwestie światopoglądowe.

- Pomysł pojawił się 3-4 lata temu. Zaczęliśmy badać temat, zgłębiać technologie, odwiedzaliśmy firmy produkujące urządzenia, zrobiliśmy budżet i zdecydowaliśmy się ubiegać o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Złożyliśmy wniosek do BGK, dostaliśmy dofinansowanie i rozpoczęliśmy inwestycję - wspomina Andrzej Świderski.

Plantway: Dystrybucja

Firma aktualnie prowadzi lokalną dystrybucję na terenie Warszawy. W sprzedaży Plantway są obecnie zamienniki mięsa drobiowego w trzech wariantach smakowych: klasyczny, gyros i indyjskie curry.

- Naszym głównym celem są duzi odbiorcy, duże sieci handlowe i detaliczne. Dostrzegliśmy też bardzo duży potencjał w kanale HoReCa - dodaje.

Jak rośnie rynek zamienników mięsa

Jak wskazuje współzałożyciel Plantway, za razie baza żywności żywności roślinnej jest mała, więc procentowo wzrosty z miesiąca na miesiąc są gigantyczne.

- Wszystkie źródła pokazują, że potencjał jest duży - podsumowuje Andrzej Świderski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz