Partnerzy portalu
Producent serów Bursztyn i Szafir ze unikalną ofertą dla HoReCa fot. materiały prasowe

Producent serów Bursztyn i Szafir ze unikalną ofertą dla HoReCa

Autor: www.portalspozywczy.pl Data: 08 marca 2019 10:40

- Ponad 200 restauracji zaufało naszym Skarbom Serowara wprowadzając je do dań i menu, co jest dla nas najlepszym dowodem na to, że to jest droga, którą powinniśmy kroczyć - powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Paweł Gaca, Wiceprezes Zarządu Spółdzielczej Mleczarni Spomlek.

- HoReCa jest dla nas bardzo atrakcyjnym kanałem z dwóch względów. Pierwszy to oczywiście chcemy sprzedawać jak najwięcej serów premium. Jest jednak drugi, znacznie ważniejszy. Chcemy aby nasza marka mówiła sama za siebie. Dlatego Skarby Serowara i flagowy ser Bursztyn pojawiają się w kartach najlepszych restauracji w Polsce - powiedział.

- Ponad 200 restauracji zaufało naszym Skarbom Serowara wprowadzając je do dań i menu, co jest dla nas najlepszym dowodem na to, że to jest droga, którą powinniśmy kroczyć. Stworzyliśmy dla HoReCa specjalną ofertę, unikalną, dedykowaną jedynie im. Są to ekskluzywne wersje serów Bursztyn i Szafir dojrzewające nie 6 czy 12 miesięcy, ale 15 miesięcy. Nazwaliśmy je z myślą o dedykacji tym, którzy na zapleczach kuchennych tworzą cuda - cuda ze Skarbów Serowara. Bursztyn Szefa i Szafir Szefa to nasze produkty dla kanału HoReCa - mówił wiceprezes Spomleku.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Podkreśla, że konsumenci na rynku serów premium to osoby bardzo wymagające, które cenią sobie luksus w różnych sferach życia. Są otwarte na różne eksperymenty kulinarne. Jedzenie stanowi dla nich formę przyjemności i spędzenia czasu wolnego, więc chętnie testują nowe smaki i poszukują alternatywy dla tradycyjnej oferty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz