×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Rynek kawy w obliczu inflacji i drożyzny. Czy czekają nas wzrosty cen?
Marco Barbieri, Lavazza Poland Country Manager, w rozmowie z nami opowiedział o wyzwaniach, przed którymi stoją producenci kawy. / fot. JS

Rynek kawy w obliczu inflacji i drożyzny. Czy czekają nas wzrosty cen?

Autor: oprac. JS Data: 09 września 2022 15:51

Cena surowej kawy wzrosła gwałtownie w ciągu ostatniego roku – powiedział w rozmowie z nami Marco Barbieri, Lavazza Poland Country Manager.

W ubiegłym roku światowy rynek kawy zmagał się z problemami zaopatrzeniowymi, co przełożyło się na wysokie ceny kawy.

- Ostatnio byliśmy świadkami ogromnego wzrostu kosztów na całym świecie, w szczególności surowców, ale także energii, transportu i opakowań. Jest to również wynik złych warunków klimatycznych, jakie panowały w ubiegłym roku, np. mróz w Brazylii czy ogromne opady w Kolumbii, które wpłynęły na plantacje i produkcję. W efekcie koszty surowców sięgały nawet +100%. Ogólna inflacja nie omija oczywiście kawy, której ceny na półkach sklepowych zostały podniesione - powiedział Marco Barbieri, Lavazza Poland Country Manager.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Rynek kawy w obliczu inflacji

Co obecnie wpływa najbardziej na cenę kawy na rynku?

- Gospodarka światowa odnotowuje bezprecedensowy wzrost kosztów operacyjnych w większości branż i we wszystkich aspektach łańcucha dostaw: od komponentów i opakowań, po koszty transportu i energii, a w szczególności koszty surowców - stwierdził Marco Barbieri.

- Cena surowej kawy wzrosła gwałtownie w ciągu ostatniego roku. Wzrost ten spowodowany jest nie tylko problemami z globalnym łańcuchem dostaw, które szkodzą importerom i niektórym działaniom spekulacyjnym, ale także zjawiskami pogodowymi związanymi ze zmianami klimatycznymi, które dotknęły główne regiony produkujące kawę - dodał. 

Czytaj więcej: Lavazza: Polska jednym z najciekawszych rynków na świecie (WYWIAD)

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz