×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Słynna wódka nie dla Rosjan. Producent wycofuje się ze wznowienia eksportu

Słynna wódka nie dla Rosjan. Producent wycofuje się ze wznowienia eksportu

Autor: PAP Data: 19 kwietnia 2023 09:24

Należący do francuskiego koncernu Pernod Ricard producent szwedzkiej wódki Absolut poinformował o wstrzymaniu eksportu do Rosji. Firma w ubiegłym tygodniu ogłosiła powrót na rynek rosyjski. W Szwecji decyzję skrytykowali politycy, a bojkot alkoholi tej marki rozpoczęli restauratorzy.

Absolut wstrzymuje dostawy do Rosji

"Dostawy do Rosji zostają wstrzymane ze skutkiem natychmiastowym" - podała w komunikacie firma The Absolut Company. Cytowana w oświadczeniu prezes Stephanie Durroux podkreśliła, że firma "musi dbać o pracowników oraz partnerów i nie narażać ich na masową krytykę".

W Szwecji pierwotną decyzję producenta wódki Absolut o wznowieniu eksportu do Rosji skrytykował premier Szwecji Ulf Kristersson, który krok ten nazwał "bardzo dziwnym działaniem".

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Absolut w Rosji. Krytyka ze strony szwedzkich polityków

Szwedzka europarlamentarzystka Karin Karlsbro wezwała The Absolut Company do natychmiastowego wstrzymania eksportu do Rosji. "Jest to aktywne działanie, które w praktyce wspiera rosyjską wojnę przeciwko Ukrainie i przeciwdziała międzynarodowym sankcjom" - podkreśliła Karlsbo w liście do szefowej firmy. Polityk działanie producenta wódki nazwała "kpiną ze wszystkich, którzy obecnie walczą o przetrwanie i istnienie Ukrainy".

Inni szwedzcy politycy w mediach społecznościowych nawołują konsumentów, by zbojkotowali markę Absolut. "To wstyd! Przestańcie kupować Absolut Vodka!" napisał na Twitterze parlamentarzysta prawicowych Szwedzkich Demokratów Bjoern Soeder. "Absolut Putin" - napisał socjaldemokratyczny poseł i były minister spraw wewnętrznych Anders Ygeman.

Bojkot marki Absolut

Do apelu zastosowali się restauratorzy prowadzący znane lokale w Sztokholmie - Riche, Sturehof oraz Luzette, a także Yaki-Da, Skanshof oraz Tyska bron w Goeteborgu, którzy ogłosili wstrzymanie sprzedaży alkoholi Absolut. Natomiast dyrekcja Muzeum Regionalnego w Kristianstad w Skanii zrezygnowała z planowanej wystawy designu związanego z marką Absolut. Jak podawały media, do protestu chcieli dołączyć również rolnicy uprawiający pszenicę na potrzeby fabryki alkoholi.

Wódka pod marką Absolut wytwarzana jest od 1979 roku w Ahus na południu Szwecji. W 2008 roku firma The Absolut Company została sprzedana przez szwedzkie państwo francuskiemu koncernowi spirytusowemu Pernod Ricard.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz