×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Szakszuka wypada z menu. Ceny papryki odstraszają restauratorów
Ceny papryki wpływają na rentowność sprzedaży szakszuki w lokalach gastronomicznych; fot. unsplash.com

Szakszuka wypada z menu. Ceny papryki odstraszają restauratorów

Autor: oprac. PP za money.pl Data: 24 lutego 2023 14:13

"Szakszuka wypada z menu z powodu cen papryki" - informowała serwis money.pl jedna z warszawskich kawiarni. W sklepach warzywo to kosztuje nawet 39 zł/kg!

Ceny papryki 2023

Jak podaje serwis money.pl, w sklepach można znaleźć paprykę za 24,99 zł/kg lub nawet 38,99 zł. Tymczasem rok temu jeden z dyskontów oferował ją w promocji za 4,99 zł/kg.

Średnia cena 1 kg papryki czerwonej z importu w skupie w Broniszach wynosi obecnie 20 zł (dane z 23 lutego). Jeszcze 20 listopada ubiegłego roku za kilogram krajowego warzywa należało zapłacić przeciętnie 7,25 zł.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Co wpływa na ceny papryki?

- Podaż decyduje o cenach na rynku warzyw i owoców. Jak spada podaż, to rosną ceny. A niedawno mieliśmy do czynienia z falą chłodu w Hiszpanii, Włoszech czy w Maroku, czyli rejonach warzyw ciepłolubnych, gdzie uprawia się paprykę i pomidory - tłumaczy na łamach money.pl, dr Paweł Kraciński ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW).

Z problemem z dostępnością warzyw zderzyli się ostatnio Brytyjczycy. Na Wyspach wiele półek w marketach świeciło pustkami. Zaczęło brakować ogórków, sałaty, papryki, pomidorów, brokułów czy owoców cytrusowych. Dwie największe sieci handlowe zdecydowały się nawet na racjonowanie niektórych warzyw i owoców.

 

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz