×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Szykują się duże zmiany w Żabce. Czy sieć sklepów trafi na giełdę?
Żabka trafi na giełdę? Szykują się duże zmiany. / fot. materiały prasowe

Szykują się duże zmiany w Żabce. Czy sieć sklepów trafi na giełdę?

Autor: PAP Data: 18 stycznia 2023 09:37

Fundusz CVC, który jest właścicielem Żabki od prawie sześciu lat, nie wyklucza wyjścia z inwestycji przez giełdę - pisze w środę "Puls Biznesu".

Żabka rozważa wejście na giełdę

Jak czytamy w "PB", Żabka z "9 tys. sklepów to dziś nie tylko największa w Polsce sieć franczyzowa, ale też sieć kawiarni, bankomatów i tanich punktów gastronomicznych, niekiedy jedynych w okolicy, oferujących też usługi kateringu, odbioru przesyłek i płatności". "Przychody i zysk zwiększa w dwucyfrowym tempie, co się nie zmieni, bo wciąż rozwija start-upy i przejmuje spółki, a w budowie sieci wykorzystuje sztuczną inteligencję" - napisano.

Dodano, że "Fundusz CVC, który jest właścicielem Żabki od prawie sześciu lat, nie wyklucza wyjścia z inwestycji przez giełdę".

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Żabka najtańszym punktem gastronomicznym

Cytowany przez gazetę prezes Żabki Tomasz Suchański mówi, że "w praktyce Żabki są w dużych miastach najtańszymi punktami gastronomicznymi, w których można zjeść coś na ciepło, a w mniejszych miejscowościach nawet jedynymi takimi punktami w całej okolicy". "Będziemy rozszerzać działalność - rozglądamy się za przejęciami, a jednocześnie wewnętrznie rozwijamy start-upy" - mówi Suchański.

Jak pisze "Puls Biznesu", w ostatnich latach Żabka weszła w kilka nowych segmentów biznesowych. Z największymi wydatkami wiązała się ekspansja w niszy kateringów dietetycznych i diet pudełkowych.

W 2021 r. grupa kupiła spółki Maczfit - lidera rynku diet pudełkowych i Dietly - internetową porównywarkę w ramach transakcji wartych łącznie ponad 300 mln zł - podano. Jak zaznaczono, tylko Maczfit, odkupiony od funduszu Resource Partners, kosztował 266 mln zł.

"Dzięki informacjom z różnych kanałów - choćby z aplikacji Żappka, którą pobrano prawie 10 mln razy i jest wykorzystywana przy 30 proc. transakcji w sklepach - jesteśmy w stanie coraz lepiej dopasowywać asortyment do potrzeb klientów. Łącznie mamy w ofercie około 4 tys. produktów, ale w poszczególnych placówkach na półkach jest 2,5 tys. dopasowanych do klientów w danej lokalizacji" - tłumaczy Suchański.

Przychody Żabki w 2021 roku

"PB" przypomina, że w 2021 r. grupa Żabka Polska miała 12,5 mld zł skonsolidowanych przychodów, notując 1,9 mld zł EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) i około 0,5 mld zł zysku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz