Partnerzy portalu
Transgourmet i Selgros z ofertą Topseller na Kongresie Szefów Kuchni i Restauratorów Transgourmet Foodservice i Selgros na Kongresie Szefów Kuchni i Restauratorów. / fot. materiały prasowe

Transgourmet i Selgros z ofertą Topseller na Kongresie Szefów Kuchni i Restauratorów

Autor: Selgros Cash & Carry Data: 25 października 2022 16:28

Niemal 2000 szefów kuchni, restauratorów oraz przedstawicieli branży gastronomicznej i ponad 70 wystawców wzięło udział w Kongresie Szefów Kuchni i Restauratorów, który odbył się 12 października w Warszawie.

Transgourmet Foodservice i Selgros na Kongresie Szefów Kuchni i Restauratorów

Wielkim zainteresowaniem odwiedzających stoisko Transgourmet Foodservice i Selgros HoReCa cieszyła się oferta produktów marki Topseller i Topseller XXL, odpowiadająca na potrzeby branży w czasach inflacji.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Transgourmet Foodservice i Selgros o produktach Topseller

Produkty Topseller i Topseller XXL są przeznaczone dla klientów, dla których dobra oferta cenowa ma największe znaczenie. Dostępne są w opakowaniach standardowych i XXL, aby dać możliwość dopasowania gramatury do indywidualnych potrzeb. To korzystna cenowo i wydajna opcja dla niemal każdego lokalu gastronomicznego. Poza możliwością rozmowy z Doradcami Klienta i Ekspertami, na stoisku Transgourmet Foodservice i Selgros HoReCa można było spróbować dań przygotowanych przez Kucharzy z Instytutu Kulinarnego Transgourmet.

Cała branża HoReCa spotyka się w jednym miejscu – kucharze, właściciele lokali gastronomicznych i dostawcy. Wszystko po to, aby dzielić się wiedzą, a także porozmawiać o oczekiwaniach i potrzebach. Oferowane przez nas produkty Topseller i Topseller XXL pozwalają na racjonalne zarządzanie biznesem w trudnych czasach dla branży. Atrakcyjna cena asortymentu tej marki umożliwia restauratorom lepsze planowanie menu, a tym samym zaoferowanie swoim gościom niższych cen i potencjalnie zwiększenia popytu - mówi Bartosz Peter, Ekspert Instytutu Kulinarnego Transgourmet i Kapitan Narodowej Reprezentacji Polskich Kucharzy.

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów to jedno z największych spotkań edukacyjnych branży HoReCa w Polsce. Kolejna edycja odbędzie się w przyszłym roku w Warszawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz