×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Wiele małych browarów myśli o zakończeniu działalności
Wiele małych browarów myśli o zakończeniu działalności; fot. unsplash

Wiele małych browarów myśli o zakończeniu działalności

Autor: Jakub Szymanek Data: 21 lutego 2023 16:17

Coraz mniej chętnych na piwo, a koszty produkcji gwałtownie rosną. Już co czwarty z małych browarów myśli o zakończeniu działalności – pisze Newsweek.pl.

Spada sprzedaż piwa

Z roku na rok spada sprzedaż piwa w Polsce, a największe spadki odnotowuje tradycyjny lager. Branża piwna stoi na skraju zapaści – mówi cytowany przez Newsweek Mieszko Musiał, prezes Carlsberg Polska. Potwierdzeniem tych słów będzie z pewnością decyzja Grupy Żywiec, która zdecydowała się zamknąć jeden ze swoich zakładów produkcyjnych. Browar Leżajsk, jeśli nic się wydarzy przez najbliższe miesiące, zakończy swoją działalność w czerwcu tego roku.

Stopniowy spadek konsumpcji piwa nad Wisłą zaczął się jeszcze przed pandemią. Choć z raportu grupy BLIX i Kantar Polska wynika, że prawie dwie trzecie rodaków sięga po napój z pianką przynajmniej raz w tygodniu, to jednak w ciągu czterech ostatnich lat konsumpcja piwa zmniejszyła się o ponad miliard butelek bądź puszek. Jeszcze w 2018 r. jego przeciętne spożycie na głowę sięgało 101-102 litrów. Dwa lata temu spadło poniżej 93 litrów, a w 2022 r. zmniejszyło się o kolejne 4-5 butelek – czytamy w artykule.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Rosnące koszty dobijają browary

Jedną z przyczyn spadu spożycia piwa w ostatnich latach była pandemia i zamknięta w tym czasie gastronomia. Teraz z kolei konsumenci coraz częściej rezygnują z zakupów piwa przez rosnące ceny. Mniejsze zainteresowanie konsumentów piwem odbija się na działalności browarów.

Nastroje w branży piwowarskiej, notującej najgorsze wyniki finansowe od ponad 10 lat, są przygnębiające. Z raportu badającej je Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research wynika, że 94 proc. producentów piwa ocenia realia prowadzenia działalności jako gorsze nawet niż w okresach lockdownów. A więcej niż co czwarty z ponad 300 działających w kraju browarów rozważa zamknięcie biznesu – pisze Newsweek.pl

Do tego dochodzą stale rosnące koszty produkcji piwa, co jest ogromnym problemem, zwłaszcza dla mniejszych browarów.

Branża, przede wszystkim browary rzemieślnicze, nie ustaje w apelach do władz. O wprowadzenie ujednoliconej butelki zwrotnej i uporządkowanie systemu kaucyjnego, o zmniejszenie podatku VAT dla piwa sprzedawanego w gastronomii, o wyhamowanie podwyżek akcyzy. Ale rząd nie reaguje – pisze portal.

Więcej na Newsweek.pl

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz