Winiarze kultywują tradycjęhorecatrends.pl/informacja prasowa - 07 września 2020 12:25


Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy angażuje się w przedsięwzięcia związane z kultywowaniem dawnych tradycji i zwyczajów. W ramach projektu pn. „Wianki, sobótki, polinocka na małopolskiej wsi - Wianki na Winnicy 2020” w Dąbrówce Szczepanowskiej (gm. Pleśna) promowano wianki, sobótki i polinockę na małopolskiej wsi.

Obostrzenia i ograniczenia związane z pandemią koronawirusa zmusiły winiarzy do kultywowania tradycji z opóźnieniem, ale najważniejsze, że pomimo trudności udało się zrealizować projekt związany z dawnymi obrzędami, ocalonymi od zapomnienia. – Sobótki, inaczej Noc Kupały to słowiańskie święto obchodzone z 21 na 22 czerwca, czyli w najkrótszą noc w roku. Jest to święto wody i ognia, słońca i księżyca, dobrobytu, urodzaju, płodności i szczęścia. Noc Kupały jest także rodzimym świętem zakochanych. Noc świętojańska obchodzona z 23 na 24 czerwca wywodzi się właśnie z sobótek. Jedną z tradycji, która na niektórych terenach naszego kraju kultywowana jest do dziś, jest puszczanie wianków na wodę – przypominają członkowie Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy.

Nieodłącznym elementem wspomnianych tradycji są wianki. Winiarze przeprowadzili warsztaty, dzięki którym ich uczestnicy zaznajomili się ze sztuką robienia wianków, symboliką i tym, co powinno się znaleźć we wianku świętojańskim.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy dąży do tego, by bogatą tradycję i niematerialne dziedzictwo skutecznie wykorzystać na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, np. poprzez turystykę kulturową czy wszechstronną działalność związaną z polską wsią i jej kulturą. A to wszystko ma miejsce na obszarze ENOTarnowskie – marki, która corocznie łączy szereg wydarzeń „winiarskich” i w 2019 r. nagrodzonej certyfikatem POT w kategorii cykliczne imprezy związane z enoturystyką.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.