Partnerzy portalu
Zielenica stawia się na branżę HoReCa i współpracę z szefami kuchni Zielenica stawia się na branżę HoReCa i współpracę z szefami kuchni; fot. mat. pras.

Zielenica stawia się na branżę HoReCa i współpracę z szefami kuchni

Autor: portalspozywczy.pl Data: 13 czerwca 2022 15:38

HoReCa jest w naszym krwiobiegu. Tego klienta "czujemy" najmocniej. Rok 2022 jest wybuchem tego sektora pod kątem zamówień pstrągów z Zielenicy - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Anna Skowrońska, właścicielka Gospodarstwa Rybackiego Zielenica.

Zielenica: Ceny ryb

Anna Skowrońska, właścicielka Gospodarstwa Rybackiego Zielenica mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl, że lata 2020-2022 były i są tyglem niespotykanych dotąd sytuacji makro i mikroekonomicznych. Jednocześnie rok 2022 zaskoczył firmę wzmożonym popytem.

- Sytuacja makroekonomiczna na rynku jest nowa z uwagi na wysokie ceny ryb z importu związane z niską wartością złotego, barierami importowymi czy makrotrudnościami logistycznymi. Mamy możliwość zwiększenia potencjału i wielkości hodowli - projektujemy dalszą przyszłość - mówi.

Szukasz magazynu do wynajęcia. Zobacz ogłoszenia na PropertyStock.pl

Zielenica: zdjęcia szefów kuchni

Właścicielka przyznaje, że ceni sobie pracę z szefami kuchni.

- Na jednej ze ścian biurowych utworzyłam "ściankę Zielenicy". Są na niej fotografie szefów kuchni, dla których pracujemy. Służy to temu, by każdy z pracowników codziennie widział i wiedział, że nie pracujemy dla adresu na liście przewozowym, lecz dla konkretnej osoby, która jest po drugiej stronie "wirtualnej" lady. Że jest to szef kuchni, który otrzymując najwyższej jakości surowiec może przygotować doskonale danie dla swoich klientów - mówi.

Więcej na portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz