×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Pomoc dla piekarni i cukierni. Rząd przeznaczył na ten cel ok. 300 mln zł
Od 1 kwietnia piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz. / fot. unsplash

Pomoc dla piekarni i cukierni. Rząd przeznaczył na ten cel ok. 300 mln zł

Autor: PAP Data: 02 lutego 2023 11:18

Z rządowej pomocy dla piekarni i cukierni używających pieców ogrzewanych gazem ziemnym może skorzystać 2,7 tys. przedsiębiorców - oceniło Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Szacowany koszt pomocy to ok. 300 mln zł za trzy kwartały 2023 r. - dodał resort.

Piekarnie i cukiernie z obniżonymi stawkami za gaz

Od 1 kwietnia piekarnie i cukiernie będą korzystać z obniżonych stawek za gaz do 200,17 zł za MWh - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Jak przekazano w czwartkowym komunikacie MRiT, z ceny maksymalnej gazu na poziomie 200,17 zł/MWh skorzystają firmy produkujące pieczywa, świeże wyroby ciastkarskie i ciastka (kod PKD 10.71.Z) w piecach ogrzewanych gazem ziemnym. "To kontynuacja rządowych działań mających przeciwdziałać wysokim cenom energii oraz odpowiedź na apele branży" - podkreślono.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według MRiT "szacowana liczba podmiotów, które może objąć pomoc, to ok. 2,7 tys. przedsiębiorców".

Pomoc ma dotrzeć przede wszystkim do podmiotów z sektora mikro i małych firm. "W najtrudniejszej obecnie sytuacji są najmniejsze piekarnie, choćby z powodu braku możliwości osiągnięcia efektu skali czy ograniczonej możliwości negocjacji stawek z dostawcami gazu" - stwierdził minister rozwoju i technologii, cytowany w czwartkowym komunikacie.

Kto będzie mógł skorzystać z ulgi?

Wyjaśniono, że od 1 kwietnia do 31 grudnia 2023 r. zostanie wprowadzona maksymalna cena gazu ziemnego dla piekarni, podobnie jak ma to miejsce w przypadku tzw. odbiorców wrażliwych, podmiotów opieki zdrowotnej, szkół czy przedszkoli.

"W przeciwieństwie jednak do nich, pomoc dla piekarni stanowiłaby pomoc publiczną w rozumieniu przepisów UE" - stwierdzono. Dodano, że z uwagi na ograniczoną skalę pomocy, wsparcie zostanie wdrożone w ramach pomocy de minimis, tj. pomocy ograniczonej do limitu ogólnie przyjętej pomocy w wysokości 200 tys. euro w ciągu trzech lat.

Dodano, że przedsiębiorstwu energetycznemu dostarczającemu piekarni paliwo gazowe będzie przysługiwać rekompensata z tytułu stosowania ceny maksymalnej.

"Szacowany koszt pomocy to ok. 300 mln zł za trzy kwartały 2023 r." - wskazano.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, cytowany w komunikacie resortu zwrócił uwagę, że w związku z działaniami Rosjan, na rynkach światowych znacząco wzrosła też cena gazu. "Gaz zaś jest wykorzystywany przez dużą część branży piekarniczej do ogrzewania pieców, w których wytwarzają swoje produkty. Wyższe ceny gazu to przeważnie wyższe ceny towarów, a pieczywo to nadal podstawowy produkt dla milionów Polaków - miesięcznie każdy Polak zjada przeciętnie 2,75 kg chleba" - wyjaśnił Buda. "Stąd nasza pomoc. Chcemy zapewnić obywatelom produkty w akceptowalnych przez nich cenach" - dodał.

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz