Partnerzy portalu
2 lipca startuje Neo(n) Bistro Kolację otwarcia 2 i 3 lipca przygotuje Robert Sowa / fot. materiały prasowe

2 lipca startuje Neo(n) Bistro

Autor: horecatrends.pl/informacja prasowa Data: 29 czerwca 2021 17:10

Nocny Market i RestaurantClub.pl startują z kolejnym projektem restauracyjnym tego lata.  Neo(n) Bistro to pop-upowa restauracja zero waste, która będzie przyjmować gości na dachu parkingu Hotelu Novotel! Kolację otwarcia 2 i 3 lipca przygotuje Robert Sowa.

Jak zapowiadają organizatorzy, Neo(n) Bistro jest pierwszą próbą po-lockdownowej redefinicji fine diningu.

- To seria unikalnych, jednorazowych kolacji wiodących polskich Chefów organizowanych przez twórców Nocnego Marketu oraz Festiwali Restaurant Week i Fine Dining Week i odbywających się w na co dzień niedostępnych magicznych przestrzeniach Warszawy. Niepowtarzalnym doświadczeniom towarzyszy odpowiednia oprawa i serwis, które twórczo łamią historyczne i nowoczesne standardy najwyższej sztuki kulinarnej gościnności - zachęcają organizatorzy. 

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kolację otwarcia 2 i 3 lipca przygotuje Robert Sowa -  kucharz, restaurator i autorytet w dziedzinie sztuki kulinarnej. Kreator menu największych wydarzeń kulturalno-kulinarnych w Polsce. Znany z programów telewizyjnych i audycji radiowych propagator kuchni polskiej w nowej odsłonie. Właściciel "N31 restaurant&bar" mieszczącej się przy ulicy Nowogrodzkiej 31, restauracji która zdobyła tytuł Restauracji Roku w 2017 według Poland 100 Best Restaurants.

Kolacje będą odbywać się od lipca do września 2021 r. Miejsca można rezerwować online na stronie  http://neonbistro.club. Należy wybrać liczbę osób, datę, godzinę oraz jedno z dwóch menu. Liczba miejsc ograniczona!

Neo(n) Bistro jest pierwszą w Polsce restauracją w 100 % pozostająca w duchu filozofii zero waste #SzanujJedzenie. Dzięki wcześniejszemu wyborowi menu przy dokonywaniu rezerwacji online, marnowana żywność zostaje ograniczona do zera.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz