Partnerzy portalu
30 lat temu do pierwszego McDonald's  w Polsce ustawiła się długa kolejka Pierwszego dnia w McDonald's w Warszawie zrealizowano ponad 13 tys. zamówień. Fot. Materiały prasowe

30 lat temu do pierwszego McDonald's w Polsce ustawiła się długa kolejka

Autor: KG/horecatrends Data: 15 czerwca 2022 12:25

Pierwszy McDonald's w Polsce otworzył się 17 czerwca 1992 roku. Tego dnia na rogu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej w Warszawie ustawiła się długa kolejka. Ile złotych kosztował 30 lat temu Big Mac?

Pierwszy McDonald's w Polsce.jpg

Pierwszy Mak w naszym kraju otworzył się w nowej części Spółdzielczego Domu Handlowego ''Sezam'' w Warszawie. 30 lat temu w pierwszym dniu działalności McDonald’s w Polsce do restauracji przybyły tłumy. W tym dniu dokonano ponad 13 tysięcy transakcji.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pierwszy McDonald's w Polsce.jpg

W menu McDonald's królowały wówczas słynne burgery Big Mac i frytki. Jak informowała Gazeta Wyborcza, w dniu otwarcia za Big Maca trzeba było zapłacić 25 tys. zł, za podwójnego hamburgera - 17 tys. zł, za cheeseburgera - 11 tys. zł. Małe frytki kosztowały 7 tys. zł, a lody - 10 tys. zł. Pracownicy baru zarabiali 16,6 tys. zł za godzinę, 132,8 tys. zł dziennie. Średnia pensja w Polsce w tamtym czasie wynosiła 2,9 mln zł miesięcznie.

Pierwszy McDonald's w Polsce.jpg

 Wówczas kultowe produkty kojarzyły się z powiewem zachodu, a większość półproduktów była importowana.

Pierwszy McDonald's w Polsce.jpg

Restauracje McDonald’s wyglądają dziś inaczej niż w latach 90. Firma w ciągu trzech dekad wprowadziła zmiany w wystroju i funkcjonowaniu lokali. W 1994 roku w restauracji w Częstochowie pojawiła się pierwsza linia McDrive dla zmotoryzowanych gości. Ale prawdziwe przyśpieszenie - również w obszarze cyfryzacji nastąpiło w ostatnich latach - czytamy w komunikacie prasowym.

W 2014 roku McDonald's Polska wprowadził do restauracji kioski do składania zamówień, a trzy lata później usługę McDelivery. Obecnie McDonald's wdraża opcję Mobile Order&Pay, umożliwiającą zamówienie posiłku z poziomu aplikacji i odbiór w restauracji. 500. restauracja McDonald's w Polsce otwarta w Wyszkowie w maju br. wygląda już tak nowocześnie. 

McDonald's w Wyszkowie.jpg

Instalacja fotowoltaiczna i turbina wiatrowa zainstalowane w nowym Maku w Wyszkowie pozwalają pozyskać odnawialne źródła energii, w całości pokrywające zapotrzebowanie na oświetlenie zewnętrzne lokalu.

Jak wynika z danych McDonald's, restauracje Maka w całej Polsce każdego dnia odwiedza blisko 700 tys. gości. Obecnie 503 restauracje McDonald's działają w 150 polskich miastach. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz