Szparagi to "zwiastun wiosny na talerzu", a sezon na nie właśnie ruszył. Są niezwykle wszechstronne. Można je gotować na parze, dusić, piec, panierować, grillować lub smażyć w woku. Jak najlepiej je przyrządzić?
Idealnie komponują się makaronami, ryżem, a także z potrawami z grilla. Szparagi, bo o nich mowa, występują w trzech kolorach - zielonym, białym i fioletowym. Są kruche, więc trzeba je traktować delikatnie. Najlepiej przyrządzać je w dniu zakupu, gdy są najświeższe - wtedy będą soczyste, jędrne, kruche i słodkie.
Przy zakupach warto zwrócić uwagę na wygląd warzyw - szparagi powinny mieć zwinięte główki i wilgotne końce. Sezon na szparagi rozciąga się od kwietnia do końca czerwca i wtedy najłatwiej kupić je świeże.
Idealne jako szybki, ciepły posiłek, z dodatkami mogą stać się pełnoprawnym obiadem. Coś dla fanów kuchni wegetariańskiej i dla zabieganych - przygotowanie zajmie ok. 20 minut.
Składniki
Krok 1. Końcówki szparagów należy obciąć, ale samych szparagów nie obieramy, a jedynie myjemy. Wrzucamy je do rozgrzanej na patelni oliwy i smażymy, przewracając, przez około 10 minut.
Krok 2. Dodajemy masło, solimy i pieprzymy do smaku. Podajemy z młodymi ziemniakami i jajkiem sadzonym.
Wersja wzbogacona o wędlinę, konkretnie szynkę parmeńską, ale równie świetnie sprawdzą się boczek lub szynka szwarcwaldzka. Do owijania szparagów można użyć także ciasta francuskiego.
Składniki
Krok 1. Końcówki szparagów należy obciąć, ale samych szparagów nie obieramy, a jedynie myjemy. Wrzucamy je do garnka z wrzącą wodą na 1-2 minuty.
Krok 2. Owijamy szparagi w szynkę i układamy w żaroodpornym naczyniu. Pieczemy w piekarniku przez ok. 7-8 minut w temperaturze 180 stopni.
Krok 3. Podajemy z jajkami sadzonymi i gotowanymi ziemniakami z koperkiem.
Nieco bardziej czasochłonny przepis, ale równie prosty. Zaletą przygotowania makaronu ze szparagami jest możliwość doboru ulubionych składników. W tym przepisie, oprócz makaronu i szparagów, mamy także ser, śmietanę oraz boczek i czosnek.
Składniki na makaron ze szparagami i boczkiem
Krok 1. Końcówki szparagów należy obciąć, ale samych szparagów nie obieramy, a jedynie myjemy. Suszymy je na papierowym ręczniku i kroimy na małe kawałki, nie naruszając główek.
Krok 2. Boczek kroimy drobno w kostkę i smażymy na łyżce oleju na patelni. Po kilku minutach układamy tam szparagi, a całość smażymy około 15 minut.
Krok 3. Gotujemy makaron al dente i solimy wrzącą wodę. Przekładamy ugotowany makaron na durszlak i ponownie do garnka, w którym się gotował, odlewając wcześniej wodę (zostawiają jednak pół szklanki, dla podlania szparagów na patelni).
Krok 4. Przeciśnięty przez praskę obrany czosnek dodajemy do szparagów i boczku, całość solimy i pieprzymy oraz dodajemy gałkę muszkatołową. Mieszamy i dolewamy kilka łyżek wody oraz taką samą ilość śmietany.
Krok 5. Dodajemy parmezan (starty) i mieszamy do uzyskania sosu o kremowej, gładkiej konsystencji. Całość przekładamy do garnka z makaronem, delikatnie mieszamy i podajemy.
- Cena szparaga nie powinna przekroczyć w tym sezonie 20-25 zł za kilogram - ocenia Marian Jakobsze, prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga.
- Nie może być ona “windowana” za wysoko, z racji tego, że szparag nie jest warzywem pierwszej potrzeby i nie musi być na stole - mówi serwisowi portalspozywczy.pl.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.