×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Adriana Marczewska: bliskość z gastronomią najlepszym rozwiązaniem dla każdego (wideo)
Adriana Marczewska, szefowa kuchni, fot. PTWP

Adriana Marczewska: bliskość z gastronomią najlepszym rozwiązaniem dla każdego (wideo)

Autor: Jakub Szymanek/horecatrends.pl Data: 30 kwietnia 2020 10:01 | Aktualizacja: 30 kwietnia 2020 15:07

Za nami kolejny tydzień przymusowego pozostania w domach, a przez to zmiany wielu planów zawodowych i prywatnych. Adriana Marczewska, szefowa kuchni, postanowiła kreatywnie wykorzystać ten czas. W rozmowie z nami Ada opowiada o życiu kucharza w czasie pandemii koronawirusa oraz wsparciu dla gastronomii.

#restauracja

Zdecydowanie mocno odczułam skutki pandemii. Nie pracuję obecnie jako szefowa kuchni w restauracji, a pracuję z restauracjami, pomagając im w koncepcyjnym przygotowaniu menu lub lokalu. Do tego pracuję z różnymi markami. Wszystkie projekty długoterminowe, nad którymi pracowałam przez ostatnie kilka miesięcy jak programy telewizyjne, kampanie, to wszystko jest na razie zawieszone, wstrzymane, anulowane.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pracuję z ludźmi, czy to są warsztaty, praca z marką nagrania, jestem blisko z ludźmi i na dany moment większość moich projektów jest odwołana. Została mi praca kreatywna, która daje mi bardzo dużo radości, czyli pisanie przepisów i artykułów.

#zostańwdomu

Pozostanie w domu to był czas, podczas którego dużo sobie rzeczy przemyślałam. Nie uznałam, że coś straciłam, zmarnowałam. Starałam się ten czas wykorzystać na swój wewnętrzny rozwój, na pisanie przepisów, na uporządkowanie wielu rzeczy, otworzenie się na pisanie artykułów. O dziwo, mało gotuję. Wystarczy, że przygotuję sobie coś raz na dwa, trzy dni, bo później nie jestem w stanie tego przejeść. Często zamawiam jedzenie z pobliskich, ulubionych restauracji.

Na razie kwarantannę przeżywam całkiem dobrze. Aczkolwiek tęsknie za bliskimi, za pracą, byciem na kuchni, gotowaniem, ale trzeba jakoś to wytrzymać.

#wspieramgastro

Jest kilka sposobów, żeby pomóc i wspomóc swoje ulubione miejsca w tym czasie. Najlepiej jest działać bezpośrednio z restauracjami, czyli ominąć wielkich dostawców, którzy potrącają ten procent, który restauracja mogłaby zarobić. Stworzenie dań, które są zarobkowo korzystne dla restauracji i jednocześnie atrakcyjne dla konsumenta nie jest łatwe, ponieważ ten procent jest zabierany przez dużych dostawców. Na szczęście duża część restauracji w dużych miastach ruszyła mocno z dostawami i mam nadzieję, że część z nich zostawi dostawy na stałe.

Są też różne cegiełki, vouchery, które można kupić. Warto wspierać restauracje, pamiętać o tym miejscach, polecać je znajomym. Tych sposobów pomocy jest kilka. Bywają te lepsze i gorsze. Myślę, że działanie bezpośrednio i blisko z gastronomią jest tym najlepszym rozwiązaniem dla każdego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz