Aleksander Baron: Wódka jest pięknym przyjacielem jedzenia (wideo) Aleksander Baron, szef kuchni restauracji ZONI, fot PTWP

Aleksander Baron: Wódka jest pięknym przyjacielem jedzenia (wideo)

Autor: Jakub Szymanek/Horecatrends.pl Data: 25 lutego 2019 22:42

Przed otwarciem Zoni właściciele restauracji zapowiadali, że zależy im na wykreowaniu pewnego rodzaju symbiozy dań i wnętrza. Jak udało się to osiągnąć i zbudować zgrabną całość, tłumaczy w rozmowie z portalem Horecatrends.pl Aleksander Baron, szef kuchni Zoni.

Wpływ na kuchnię w Zoni ma kontekst miejsca – cegły, węgiel, drewno beczek, metal, miedź obecne w przestrzeniach dawnej fabryki wódek.

– Jesteśmy w miejscu, w którym wódka powstawała, dużo różnych wódek m.in. Wyborowa, Luksusowa i nie można się od tego odciąć, a trzeba z tego zrobić atut. Poza tym uwielbiam łączyć jedzenie z wódką. Zresztą o tym razem z Łukaszem Klesykiem napisaliśmy książkę „Między wódką a zakąską”. Uważam, że picie wódki w ten sposób, że ludzie delektują się nią i łączą z jedzeniem jest wpisane w naszą kulturę i powinno być przywrócone. Wódka ma piękny smak i jest pięknym przyjacielem jedzenia, i to na pewno tutaj pokazujemy. Myślę, że nasze menu oddaje klimat tego miejsca – ocenia Aleksander Baron.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Kuchnia polska jest w dobie renesansu, odrodzenia i my kucharze mamy pięć minut, żeby pokazać, czym ta kuchnia jest, jej tożsamość. Na scenie światowej polska kuchnia jest interesująca. Możemy ją przedstawić nie tylko przez pryzmat pierogów i kiełbasy, ale czegoś więcej, naszej całej ciekawej historii i świetnego produktu – dodaje szef kuchni restauracji Zoni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

komentarze

  • Gość

    wódka przyjacielem jedzenia, co za debil