Partnerzy portalu
Amaro o Forgotten Fields Farm: chcemy organizować kolacje na 12 osób, ''raczej nie będzie tanio'' Wojciech Modest Amaro podczas warsztatów kulinarnych w ramach projektu Dobra Drużyna PZU. Fot. Materiały prasowe

Amaro o Forgotten Fields Farm: chcemy organizować kolacje na 12 osób, ''raczej nie będzie tanio''

Autor: KG/horecatrends Data: 23 października 2022 19:45

Forgotten Fields Farm ma być samowystarczalną farmą połączoną z autorskim projektem kulinarnym - poinformował Wojciech Modest Amaro. Na farmie będą organizowane kolacje na 12 osób. Strona z rezerwacjami ruszy wkrótce.

Heart by Amaro będzie teraz marką wnętrzarską 

Szef kuchni Wojciech Modest Amaro w wywiadzie, jakiego udzielił Gazecie Wyborczej 6 października uchylił rąbka tajemnicy na temat swojego aktualnego projektu Forgotten Fields Farm, jaka powstała w Dębówce pod Warszawą. Stwierdził, że Forgotten Fields Farm ma być samowystarczalną farmą połączoną z autorskim projektem kulinarnym. Utytułowany szef kuchni nie wyklucza sprzedaży produktów, które będzie wytwarzać farma.

Zdradził też, że na podstawie pomysłów i projektów jego żony Agnieszki Amaro powstaje marka Heart by Amaro - autorska porcelana, meble i elementy dekoracji wnętrz.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Farm dining: Amaro zapowiada kolacje na 12 osób na jego farmie

Agnieszka i Wojciech Modest Amaro zapowiedzieli też, że na Forgotten Fields Farm organizowane będą kolacje na 12 osób. Mają być tworzone w formule farm dining, czyli w oparciu o produkty pochodzące z farmy.

Wkrótce ma ruszyć strona internetowa, za pomocą której będzie można rezerwować miejsce na takiej kolacji. Na pytanie GW o koszt udziału w takim wydarzeniu, szef Amaro odpowiedział: ''Jeszcze pracujemy nad cennikiem, ale raczej nie będzie tanio''. 

Czytaj więcej Ile kosztuje kolacja Farm Dining u Amaro? Rezerwacje można już robić na stronie

Wojciech Modest Amaro - pierwsza gwiazdka Michelin w Polsce

Wojciech Modest Amaro to pierwszy w Polsce szef kuchni wyróżniony gwiazdką Przewodnika Michelin. W ostatnich latach prowadził Atelier Amaro w Warszawie oraz Heart by Amaro w Zakopanem. Obecnie działa na swojej farmie położonej kilkanaście kilometrów na południe od Warszawy - Forgotten Fields Farm.

Czytaj też Wojciech Modest Amaro: Farma pomaga mi zrealizować marzenie o bioróżnorodności

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz