Partnerzy portalu
Aukcje WOŚP: Kolacja w Epoce u Marcina Przybysza już za blisko 8 tys. zł Restauracja Epoka w Warszawie na aukcje na rzecz WOŚP przekazała kolację dla dwóch osób. Fot. Epoka/Facebook

Aukcje WOŚP: Kolacja w Epoce u Marcina Przybysza już za blisko 8 tys. zł

Autor: KG, Newseria/horecatrends Data: 24 stycznia 2022 12:10

Kolacja dla dwóch osób w restauracji Epoka w Warszawie, która trafiła na aukcję na rzecz WOŚP obejmuje menu degustacyjne składające się z 20 przepisów.

Jak zdradza Marcin Przybysz, szef kuchni Epoki na mediach społecznościowych restauracji, na kolacji będzie można spróbować przepisów ze ''Zbioru dla kuchmistrza tak potraw jako ciast robienia wypisany roku 1757 dnia 24 lipca'', zawierającej przepisy z najstarszej polskiej książki kucharskiej z 1540 r.

Kolację w Epoce można licytować do 4 lutego

W poniedziałek (24 stycznia) cena kolacji dla 2 osób w restauracji Epoka osiągnęła kwotę blisko 8 tys. zł.  Licytacja trwa do 4 lutego 2022 r. 

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Nasza tegoroczna aukcja Allegro, z której dochód zostanie przekazany na rzecz WOŚP-u, to voucher na wyjątkową kolację dla dwóch osób na Chef’s Table, podczas której zwycięska para osobiście pozna szefa kuchni, Marcina Przybysza. Dodatkowo goście mogą spodziewać się wine pairingu przygotowanego przez naszego sommeliera oraz oprowadzenia po lokalu, o co zadba Jakub Laryończuk, manager Epoki - wyjaśnia w komunikacie prasowym Antoine Azais, dyrektor restauracji. 

Ta kolacja ma rozbudzić zainteresowanie fine food experience

Podczas kolacji para zwycięzców doświadczy 20 nietuzinkowych elementów nazywanych w Epoce przepisami, które nie tylko wyjątkowo smakują, i wyglądają ale także zaskakują, oszukując zmysły gości. Dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie tajemniczego wnętrza Epoki, które powstało we współpracy ze słowackim scenografem teatralnym i filmowym, Borisem Kudlicką.

- To już kolejna edycja WOŚP, którą postanowiliśmy wesprzeć, oferując najlepszą część Epoki. Mam nadzieję, że zaproponowana przez nas kolacja przypadnie do gustu zwycięzcom licytacji, a może stanie się również inspiracją do zainteresowania tematyką fine food experience. W Epoce wierzymy, że spotkanie przy stole może być prawdziwie wyjątkowym doświadczeniem i to właśnie stanowi przedmiot naszej aukcji - dodaje Marcin Przybysz, Executive Chef.

Marcin Przybysz, znany wielu m.in. z programu telewizyjnego Top Chef, przedstawia w swojej pracy własną interpretację polskich tradycji kulinarnych, komponując niepowtarzalne przepisy i wprowadzając do kuchni nowatorskie rozwiązania. W przygotowywaniu nowych połączeń korzysta ze starych ksiąg kulinarnych. 

Czytaj też: 100 burgerów, rok jedzenia, kolacja jak z Sienkiewicza - najsmaczniejsze aukcje WOŚP

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz