×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Burgery Skłodowscy oczarowały już Francję. Teraz czas na polskich fanów burgerów. Gdzie można je kupić?
Klienci Auchan mają do wyboru dwa rodzaje burgerów Skłodowskich: Classic oraz Façon Bouchère. Fot. Skłodowscy

Burgery Skłodowscy oczarowały już Francję. Teraz czas na polskich fanów burgerów. Gdzie można je kupić?

Autor: Katarzyna Gubała Data: 31 stycznia 2023 07:30

Od lat jakość burgerów rodzinnej firmy Skłodowscy znana jest we Francji, teraz po raz pierwszy można je kupić w Polsce. Specjalnie przygotowana wołowina premium podlaskiego producenta pojawiła się w całej Polsce, w hipermarketach sieci Auchan.

Klienci Auchan mają do wyboru dwa rodzaje burgerów Skłodowskich: Classic (opakowania po 4 szt. waga 400 g) - drobno mielone 100% mięso wołowe o jednolitej konsystencji, z wyjątkową, delikatną strukturą; idealna propozycja dla rodzin z dziećmi oraz Façon Bouchère (opakowania po 2 szt. waga 240 g) - w dosłownym tłumaczeniu z języka francuskiego: burger „w stylu rzeźnika”.

To grubo mielone 100% mięso wołowe, burger kraftowy o charakterystycznej strukturze - po usmażeniu jest soczysty w środku i chrupiący na zewnątrz, z możliwością dostosowania stopnia wysmażenia według indywidualnych upodobań (rare, medium rare, well done). 

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj więcej Façon Bouchère to burger ''w stylu rzeźnika''. Co go wyróżnia?

Co może być miłym zaskoczeniem dla polskiego konsumenta - burgerów Skłodowskich się nie rozmraża - czytamy w komunikacie prasowym.

- Wystarczy dobrze rozgrzana patelnia i danie jest gotowe. Soczyste mięso w każdym wydaniu - choćby jako burger - ma szansę stać się przebojem tego roku. Lubimy to nasze hasło: 100% czystej wołowiny, 0% konserwantów. Jest szczere i prawdziwe - mówi Adam Nienałtowski, dyrektor zarządzający w Skłodowskich. 

Burgera Façon Bouchère uwielbiają Francuzi, teraz pokochać go mogą Polacy 

We Francji burgery Skłodowskich znane są od lat. Ich głównymi odbiorcami są dystrybutorzy działający w kanale HoReCa i lokalne sieci handlowe. Wejście na tamtejszy rynek było sporym wyzwaniem - Francuzi najbardziej cenią sobie lokalne produkty lub te o francuskim rodowodzie. Stąd też pomysł na wprowadzenie do naszej oferty cieszącego się popularnością burgera Façon Bouchère, inspirowanego niezwykle popularnym tam stekiem haché. 

- Mając za sobą doświadczenia z Francji i widząc już dobrze osadzony trend związany z popularnością burgerów w Polsce, podjęliśmy decyzję o wejściu na lokalny rynek. Pracujemy nad realizacją strategii rozwoju rynku HoReCa w Polsce oraz wejścia w zupełnie nowy dla nas kanał dystrybucji jakim jest sprzedaż detaliczna - mówi Tomasz Skłodowski, właściciel marki. 

Burgery to bestsellery

Burgery to jedno z najpopularniejszych dań w restauracjach i lokalach gastronomicznych w Polsce. Są też najczęściej zamawianym posiłkiem w ramach food delivery. Z raportu Uber Eats Cravings wynika, że tylko w tej sieci w ubiegłym roku Polacy zjedli 2,5 mln burgerów!

Badanie Smartscope na zlecenie Skłodowskich wskazuje z kolei, że przynajmniej raz w miesiącu do domu zamawia burgera 32% badanych, a raz w tygodniu sięga po niego 6% z nas. Podobnie jest z robieniem burgerów w domu: 42% przygotowuje je przynajmniej raz w miesiącu, a 9% raz w tygodniu.

Produkty Skłodowskich wpisują się w trend #zerowaste a sama marka zachęca do bardziej zrównoważonej i odpowiedzialnej konsumpcji - lepiej jeść mniej mięsa, ale lepszej jakości - powtarzają szefowie podlaskiej firmy. 

Czytaj też Skłodowscy: Burger Façon Bouchère „w stylu rzeźnika” oferuje gastronomii wiele korzyści

Marka obala też mity związane z mrożeniem produktów: burgery mrożone w technologii IQF to gwarancja świeżości i zachowania wszystkich cennych składników odżywczych zawartych w mięsie wołowym bez potrzeby stosowania konserwantów i ulepszaczy. To też znaczące ograniczenie wykorzystania plastiku i możliwość zastosowania opakowań z papieru makulaturowego. W kategorii produktów chłodzonych ciężko uzyskać taką jakość.

Co jeszcze ważne w przypadku produktów Skłodowskich - można z nimi śmiało ograniczać marnotrawienie żywności - wystarczy wyjąć z ekologicznego pudełka tyle burgerów, ile trzeba. Reszta może poczekać na inną okazję. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz