Partnerzy portalu
Bursztynowa Bistro rusza z cyklem spotkań "Ser&Wino - duet idealny" Bursztynowa Bistro zaprasza na warsztaty degustacyjne / fot. materiały prasowe

Bursztynowa Bistro rusza z cyklem spotkań "Ser&Wino - duet idealny"

Autor: horecatrends.pl/informacja prasowa Data: 04 listopada 2021 14:09

Restauracja Bursztynowa Bistro oraz wydawnictwo Dream Books – wydawca książki „Wino. Praktyczny poradnik. Wine Folly”  organizują cykl spotkań pod hasłem „Ser & Wino – duet idealny". Pierwsze warsztaty degustacyjne odbędą się 4 listopada o godz. 19.

Producent serów długodojrzewających SM Spomlek, edukatorzy wina Winokąt i wydawnictwo Dream Books z bestsellerową publikacją „Wino. Praktyczny Poradnik. Wine Folly” zapraszają na warsztaty degustacyjne „Ser & Wino – duet idealny". Pierwsze spotkanie odbędzie się 4 listopada o godz 19.00 w warszawskiej restauracji Bursztynowa Bistro.

 Jak łączyć wino z serami?

Dzielenie się wiedzą połączone będzie z degustacją serów Skarby Serowara (Bursztyn, Szafir i Rubin w różnych okresach dojrzewania) oraz winami z różnych stron świat. Podczas warsztatów o serach długodojrzewających opowie Arek z Marketingu SM SPOMLEK. O połączeniach wina z serem opowiedzą edukatorzy wina: Ewa i Wojciech z Winokąt. A o bestsellerowym poradniku „Wine Folly” i kulisach jego powstania opowie Piotr z Dream Books.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Udział w warsztatach kosztuje 190 zł. Degustacja obejmuje deskę serów i wędlin oraz 7 gatunków wina (białe i czerwone). Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymają zestaw serów Skarby Serowara w prezencie oraz możliwość zakupu poradnika "Wine Folly" z 50% rabatem. Ilość miejsc ograniczona. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz