×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Ceny wigilii firmowych w lokalach wzrosły, ale marża spadła
Ceny wigilii firmowych w lokalach wzrosły, ale marża spadła; fot. unsplash

Ceny wigilii firmowych w lokalach wzrosły, ale marża spadła

Autor: PAP Data: 27 grudnia 2022 08:22

W tym roku nie było widać spadku zainteresowania przyjęciami wigilijnymi - ocenili dla lubelscy restauratorzy. Jak zauważyli, w ciągu roku ceny wigilii firmowej w lokalu wzrosły o ok. 15-20 proc. przy jednoczesnym spadku marży z kilkunastu do kilku procent.

Oferta świąteczna na wynos

Właściciel kilku restauracji w Lublinie Marcin Polański zwrócił uwagę, że zainteresowanie ofertą świątecznego jedzenia na wynos było w tym roku większe niż w minionych latach. Największym zainteresowaniem cieszyły się tradycyjne potrawy: uszka, barszcz czerwony, ryba po grecku i karp.

Wigilie firmowe w lokalach

Mówiąc o zainteresowaniu wigiliami firmowymi w restauracjach przyznał, że ze względu na pandemię koronawirusa przez ostatnie trzy lata chętnych do organizacji tego typu imprez było niewielu. "W tym roku tzw. śledzików organizowaliśmy więcej niż przed covidem. Zainteresowanie jest duże, mimo wyższych cen" - powiedział.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak dodał, najlepsze terminy na grudzień zostały zarezerwowane jeszcze w listopadzie i w każdym z kilku lokali organizował po 2-3 wigilie firmowe dziennie.

Jacek Abramowski, który prowadzi restaurację z tradycyjną kuchnią w Lublinie ocenił, że w tym roku nie było widać spadku zainteresowania przyjęciami wigilijnymi. Imprezy firmowe - wyjaśnił - skumulowały się w dwa ostatnie piątki przed świętami i, ze względu na ograniczone możliwości lokalowe, niektórym klientom musiał odmówić.

Menedżerka restauracji z kuchnią wegetariańską i wegańską Dorota Borowiecka oceniła, że zainteresowanie cateringiem było na stałym poziomie. "Większość klientów jest z nami od lat" - powiedziała Borowiecka dodając, że nie spadło również zainteresowanie wigiliami firmowymi.

Koszt wigilii firmowej

Lubelscy restauratorzy podali, że koszt wigilii firmowej w lokalu w zależności od ilości przystawek i deserów na stole wynosił od 90 do 175 zł od osoby, nie wliczając alkoholu. Jak zauważyli, w ciągu roku ceny wzrosły o ok. 15-20 proc. przy jednoczesnym spadku marży z kilkunastu do kilku procent.

"Część podwyżek wzięliśmy na własne barki i zeszliśmy z marży, żeby nie zniechęcić gości" - przyznał Abramowski.

Ceny wzrosną w 2023 roku

Po 1 stycznia ceny poszczególnych pozycji w menu wzrosną. "Niektóre produkty podrożały o kilkadziesiąt procent. Mięso podrożało o ponad 50 proc. W ciągu roku wzrosły koszty pracy, nie mówiąc o cenach prądu i gazu" - powiedział Polański.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz