Czechy: Od piątku kolejne restrykcje. Restauracje znowu zamkniętePAP - 16 grudnia 2020 12:08


Dane ministerstwa zdrowia przedstawione w środę wskazują na wzrost zakażeń koronawirusem. We wtorek przybyło 7889 osób z pozytywnych wynikiem testów. Ostatni taki wysoki wynik zanotowania 12 listopada br. Wykonano około 30 tys. testów. Od piątku 18 grudnia wprowadzone zostaną kolejne restrykcje m.in. zakaz nocnego wychodzenia w godzinach od 23 do 5 rano.

Od początku pandemii w marcu br. koronawirusem zkaziło się 594 148 osób. Wyleczyło się natomiast 516 786 zainfekowanych. Aktywnych przypadków jest obecnie 67 480. W szpitalach przebywa 4632 pacjentów i ta liczba zmienia się w niewielkim stopniu. Do szpitali trafia około 7 proc pozytywnie testowanych osób. W stanie ciężkim jest 585 pacjentów.

Resort przedstawił także uaktualnione dane dotyczące zgonów. W poniedziałek zmarło 118 osób, które miały pozytywne wyniki testów na koronawirusa. We wtorek odnotowano 54 zgony, ale te dane będą się zmieniać w ciągu dnia. Łącznie od marca zmarły 9882 osoby.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Indeks ryzyka epidemicznego, wyliczany na podstawie różnych wskaźników i wyrażany liczbą od 0 do 100, wynosi 71. Dla porównania, we wtorek notowano go na poziomie 66. Według ekspertów za wzrostem indeksu w środę stoi wzrost udziału pozytywnych wyników testów na COVID-19 w ogólnej liczbie przeprowadzonych badań.

Rosnąca liczba zakażeń doprowadziła rząd Andreja Babisza do zaostrzenia obowiązujących restrykcji. Od piątku 18 grudnia br. m.in. będzie przywrócony zakaz nocnego wychodzenia w godzinach od 23 do 5 rano. W tym czasie możliwe będą jedynie podróże do pracy, w pilnych sprawach rodzinnych, oraz do lekarzy.

Zarządzenie ministra zdrowia, które przyjął w poniedziałek rząd, zakłada również ograniczenie do niezbędnego minimum wychodzenia z domów w ciągu dnia i nie przebywanie w miejscach publicznych. Publikacja tej części rozporządzenia wywołała zdumienie części mediów, które zarzuciły władzom niekonsekwencje. Od piątku mogą bowiem być otwarte wszystkie sklepy, niezależnie od ich wielkości. Obowiązuje w nich limit przebywania jednego klienta na 15 metrów kwadratowych.

Od piątku zamknięte zostaną wszystkie restauracje. Mogą wydawać zamówione wcześniej posiłki przez okienka. Zakaz funkcjonowania dotyczy również galerii i muzeów, pałaców i zamków. Na wniosek ministra kultury Lubomira Zaoralka wyjątek z rozporządzenia uzyskały dwie cieszące się ogromnym zainteresowaniem wystawy, które m.in. prezentują dzieła wypożyczone z zagranicznych zbiorów. Jest to wystawa z pracami Rembranta oraz arcydzieła prehistorycznej sztuki Egiptu.

Od 18 grudnia br. minister szkolnictwa zarządził przerwę świąteczną, która potrwa do 4 stycznia 2019. Wszystkie inne przepisy związane są z terminem obowiązywania stanu wyjątkowego trwającego do 23 grudnia br. Rząd Babisza zakłada, że najpóźniej 22 grudnia br. wystąpi do parlamentu o zgodę na jego przedłużenie.