Partnerzy portalu
Czechy zaskoczone otwarciem gastronomii z dnia na dzień Nagła możliwość otwarcia restauracji w Czechach zaskoczyła menedżerów; fot. shutterstock

Czechy zaskoczone otwarciem gastronomii z dnia na dzień

Autor: PAP Data: 31 maja 2021 13:36

Po pięciu miesiącach restauracje w Czechach mogą od poniedziałku znów zapraszać klientów do środka. Limit to liczba miejsc siedzących. Część lokali pozostała zamknięta z uwagi na brak pracowników.

Decyzja o odejściu od części restrykcji zapadła w miniony piątek. Została wymuszona przez orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał, że rząd nie ma prawa wydawać rozporządzeń zakazujących funkcjonowania określonych usług w skali ogólnokrajowej. Możliwe jest jedynie ograniczanie ich działalności. Rząd, który planował odejście od ograniczeń związanych m.in. z restauracjami dopiero w połowie czerwca, na skutek orzeczenia przyspieszył decyzję w tej sprawie.

Brak rąk do pracy

Nagła możliwość otwarcia restauracji zaskoczyła część menedżerów i nie brak restauracji, które nadal są zamknięte. Przyczyny są dwie: niezakończone remonty oraz brak personelu. Właściciele restauracji zwolnili część pracowników i teraz nie są w stanie natychmiast wznowić działalności. Najszybciej udało się to firmom, które oferowały potrawy wydawane na wynos, oraz te, które mają tarasy i ogródki, działające już od dwóch tygodni. Teraz starają się ściągnąć starych klientów, oferując niewielkie zniżki, a przede wszystkim możliwość wspólnego oglądania mistrzostwa świata w hokeju na lodzie. W poniedziałek Czesi zagrają z Danią.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Nowe zasady

Powrót gości do restauracji wymaga przestrzegania określonych zasad higienicznych. Ważne jest zachowanie odległości między klientami, dezynfekcja rąk, a przede wszystkim obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa lub zaświadczenie o szczepieniu czy przebytej chorobie Covid-19.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz