Partnerzy portalu
Częstochowa chce zwolnić restauratorów z opłat za zezwolenie alkoholowe Częstochowa chce zwolnić restauratorów z opłat za zezwolenie alkoholowe; fot. shutterstock

Częstochowa chce zwolnić restauratorów z opłat za zezwolenie alkoholowe

Autor: PAP Data: 03 kwietnia 2021 08:09

Samorząd Częstochowy zamierza zwolnić przedsiębiorców prowadzących sprzedaż alkoholu w lokalach gastronomicznych z co najmniej jednej raty opłaty za zezwolenie, z którego nie mogą obecnie korzystać. Łącznie częstochowscy restauratorzy mają zaoszczędzić dzięki temu ok. 111 tys. zł.

Skierowany przez prezydenta miasta projekt uchwały w tej sprawie będzie głosowany 8 kwietnia, podczas najbliższej sesji Rady Miasta Częstochowy.

Zgodnie z projektem, przedsiębiorcy mają być zwolnieni z kolejnej, tegorocznej raty opłaty za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Ci, którzy wnieśli już taką opłatę jednorazowo za cały rok (opłaty można wnosić w trzech ratach lub - do końca stycznia - jednorazowo na rok) mają otrzymać zwrot trzeciej części pobranej opłaty.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Wszyscy przeżywamy w epidemii ciężkie czasy, ale przedsiębiorcy z branż, które zostały w części lub całości zamrożone, odczuwają jej skutki jeszcze mocniej. Ponieważ w ostatnim czasie epidemia przyspieszyła i nie ma obecnie perspektyw na szybkie zniesienie obostrzeń związanych z działaniem lokali gastronomicznych, takie wsparcie częstochowskich firm jest potrzebne i uzasadnione" - wyjaśnił w piątek prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Zapowiedział, że jeżeli ograniczenia w działalności gastronomicznej potrwają w tym roku dłużej niż cztery miesiące, a przedsiębiorcy nie będą mogli liczyć na odpowiednie rekompensaty w ramach rządowej tarczy, samorząd zaplanuje zwolnienie lokali gastronomicznych z kolejnej raty opłat.

"Podjęcie uchwały rodzi skutki finansowe po stronie budżetu miasta. Przewidywany ubytek z tytułu braku wpływu trzeciej raty za korzystanie w roku 2021 z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży oraz z tytułu dokonanych zwrotów wyniesie około 111 tys. zł" - podano w uzasadnieniu projektu częstochowskiej uchwały.

W związku z pandemią COVID-19 rząd wprowadził w drodze rozporządzenia ograniczenie działalności lokali gastronomicznych wyłącznie do przygotowywania i podawania żywności na wynos lub jej przygotowania i dostarczania. Od momentu wprowadzenia tych regulacji nie ma możliwości korzystania przez przedsiębiorców z posiadanych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w lokalach.

Częstochowski projekt uchwały w sprawie zwolnienia z raty za zezwolenie alkoholowe to odpowiedź na prośby przedstawicieli lokali gastronomicznych. Wsparcie ich w sytuacji spowodowanej obostrzeniami wprowadzonymi z powodu epidemii pomoże im w dalszym funkcjonowaniu po zniesieniu ograniczeń - tłumaczą częstochowscy samorządowcy, przypominając, iż dopiero od pewnego czasu władze lokalne mają podstawę prawną do udzielania takich zwolnień.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz