×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Czy gastro niszczy ludzi? Widomski: ''Praca szefa kuchni to 16 godzin dziennie i stres podczas snu''
- Ci, którzy zostają czyści i wybitni, to dla mnie są idole wprost, bo wiem jak ciężko jest na kuchni – zaznacza Marek Widomski. Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Czy gastro niszczy ludzi? Widomski: ''Praca szefa kuchni to 16 godzin dziennie i stres podczas snu''

Autor: KG/horecatrends Data: 04 grudnia 2022 13:45

- Dobór personelu, który zadba o ciebie jako właściciela, jako szefa kuchni i będzie cię wspierał swoją wiedzą, swoim zawodowstwem, to jest coś nieocenionego, dlatego dziś wielu szefów jak zdobędzie sukces, jak wygra konkurs mówi: ''Dziękuję mojemu zespołowi'' - podkreśla Marek Widomski, kucharz i szef kuchni z wieloletnim doświadczeniem, doradca kulinarny.

Marek Widomski w rozmowie z Pawłem Grubą, prowadzącym program ‘’Grube Rozmowy’’ na YouTube przyznaje, że bardzo dużo jego znajomych, dobrych szefów kuchni wpadało w alkoholizm.

- Ten alkoholizm to nie był taki, że po prostu trzeba się napić, bo chce nam się pić. To było tak, że padali z nóg: a to napijemy się po sto gram, to jeszcze dostaniemy trochę ruchu, a to drugie 100 gram i tak dalej, a potem to się przeradza w to, że w każdym miejscu na kuchni była ta flaszeczka. I tak było przez pewien czas, ale jak już weszliśmy do Unii Europejskiej i ta kuchnia była coraz bardziej w porządku, zaczęli się sami eliminować z tego życia - mówi.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wielu zawalczyło o życie, wielu po prostu odeszło z zawodu

Wskazuje, że poprzeczka w gastronomii podnosiła się coraz wyżej.  

- Wielu z nich nawróciło się, udało im się zawalczyć o życie i dzisiaj jest pięknie, ale wielu z nich po prostu odeszło z zawodu. Dodatkowo, jeżeli mówimy o tych używkach nielegalnych, ale jednak obecnych na polskim rynku (…) narkotyki dają power i inny światopogląd i wielu szefów na całym świecie stosuje narkotyki dla relaksu lub swojej wyobraźni i to pomaga im w tworzeniu ale nie na długo. Ci, którzy zostają czyści i są wybitni, to dla mnie są idole, bo wiem jak ciężko jest na kuchni - zaznacza Marek Widomski.

Podkreśla, że praca szefa kuchni to 16 godzin dziennie i stres podczas snu.

- Cały czas myślą nad tym, żeby było jak najlepiej, żeby ten food cost był dobry, żeby czegoś nie zastanowił, czy coś się nie zepsuje, czy ten człowiek wykonał jego polecenie do końca i tak dalej, i tak dalej - wylicza Marek Widomski. 

Dobór personelu, który zadba o ciebie jako właściciela czy szefa kuchni to coś nieocenionego

Wspomina, że w swoich restauracjach zawsze pisał menu, opis menu, sposoby wykonania, instrukcje stanowiskowe, check listy codzienne,

- Bo oszczędności w restauracji to podstawa. Nie można wyrzucać towaru do kosza. Kiedyś nikt na to nie zwracał uwagi, ale dzisiaj ten produkt jest tak drogi, a gości jest tak mało, to nie możemy sobie pozwolić na jakieś straty. (...) dobór personelu, który zadba o ciebie jako właściciela, jako szefa kuchni i będzie cię wspierał swoją wiedzą, swoim zawodowstwem, to jest coś nieocenionego, dlatego dziś wielu szefów jak zdobędzie sukces, jak wygra konkurs mówi: ''Dziękuję mojemu zespołowi''. To jest piękne, bo to on jest tą głową, ale bez tych ludzi, którzy go otaczają nic nie zrobił - podsumował Marek Widomski.

Odcinek ''Grube Rozmowy'' z Markiem Widomskim pt. ''Mroczna strona gastronomii'' pojawił się na YouTube 27 listopada br.

Czytaj też Paweł Gruba o powrocie Hell's Kitchen i tym, co dzieje się dziś w gastronomii

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz