Czy pandemia zniszczyła fine dining?horecatrends.pl/Forbes - 10 maja 2021 13:51


Bottiglieria 1881, prowadzona przez Przemysława Klimę, jest jedyną gwiazdkową restauracją w Polsce, która zapowiedziała restart po pandemii.

Jak podaje Forbes, spośród trzech polskich restauracji wyróżnionych gwiazdkami Michelin jednej -  warszawskiej Senses - już nie ma. Wznowienie kolejnej - Atelier Amaro - stoi pod znakiem zapytania.

Tylko krakowska Bottiglieria 1881 na pewno będzie walczyć o przetrwanie. Słynną gwiazdkę dostała zaledwie rok temu i szkoda byłoby tak szybko ją porzucić.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czy pandemia dobiła luksusowe restauracje? Problemem dla tego segmentu było niewątpliwie ograniczenie działalności wyłącznie do dowozów. Jak tłumaczy Grzegorz Aksamit, wiceprezes Stava, fine dining nie jest konceptem, który dobrze sprawdza się w kanale delivery, jeśli przenosi się go wprost. 

- Filozofia, która stoi za tego typu formatami, opiera się w głównej mierze na wrażeniach smakowych i estetycznych, które ciężko jest powtórzyć poza lokalem gastronomicznym. Ten segment rynku restauracyjnego z pewnością mocno odczuł okresy lockdownu. Według naszych doświadczeń innowacyjne pomysły takie jak wysyłanie konsumentom półproduktów wraz z instrukcją gotowania w domu w praktyce nie sprawdziły się - nie znalazły odpowiednio dużej grupy odbiorców - tłumaczy.