Partnerzy portalu
Czy POS dla gastronomii to "must have"? Tomasz Mlak, Key Account Manager POSbistro przyznaje, że sieci i restauratorzy prowadzący kilka lokali chętniej inwestują w rozwiązania POS niż przedsiębiorcy z pojedynczymi lokalami./fot. shutterstock

Czy POS dla gastronomii to "must have"?

Autor: MB Data: 26 maja 2022 23:55

- Systemy POS umożliwiają restauratorom pełną kontrolę nad całością kosztów w lokalach - od pojedynczych produktów, po pełen monitoring zysków i strat - mówi horecatrends.pl Tomasz Mlak, Key Account Manager POSbistro.

POS - must have gastronomii

Systemy POS (point of sale) to zaawansowane narzędzia, pozwalające przedsiębiorstwom na zarządzanie sprzedażą, magazynem, finansami czy nawet relacjami z klientami. 

 

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Jeśli chcemy prowadzić większy biznes gastronomiczny system POS to moim zdaniem must have. Główną korzyścią takiego systemu w lokalach jest pełna kontrola nad całością kosztów restauracji, od najmniejszego pojedynczego produktu, który wprowadzamy do gospodarki magazynowej, aż po pełen monitoring zysków i strat lokali czy całej sieci - wylicza Tomasz Mlak.

Sieci i restauratorzy prowadzący kilka lokali chętniej inwestują w rozwiązania POS niż przedsiębiorcy z pojedynczymi lokalami.

- Obecny sezon mimo, że znów jest trudny, to jednak przyniósł większą sprzedaż w lokalach - po dwóch pandemicznych latach - dodaje Tomasz Mlak. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz