W najnowszym rankingu popularny przewodnik turystyczno-kulinarny Taste Atlas wziął się za dipy. W zestawieniu nie zabrakło polskiego akcentu, na liście pojawił się gzik. Czym jest i jaką pozycję zajął?
Witryna Taste Atlas regularnie publikuje rankingi potraw w oparciu o głosy internautów z całego świata. W swej najnowszej odsłonie przyjrzała się dipom. W TOP 50 znalazło się miejsce na jedną pozycję z Polski.
Mutabal to dip z Bliskiego Wschodu, który jest zwykle przygotowywany z kombinacji pieczonych bakłażanów, tahini, soku z cytryny, czosnku, jogurtu, oliwy z oliwek i soli. Składniki są mieszane lub tłuczone razem, aż dip uzyska pożądaną konsystencję, gładką lub nieco bardziej gruboziarnistą. To zwycięzca rankingu Taste Atlas.
Na drugiej pozycji libańska pasta czosnkowa toum. Przygotowuje się ją z całych ząbków czosnku, które powoli rozgniata się w moździerzu lub po prostu mielą w robocie kuchennym. Podczas tego procesu delikatnie dodaje się olej (najlepiej neutralny, taki jak olej rzepakowy lub aromatyczna oliwa z oliwek), aby uzyskać jednorodną pastę czosnkową o niezwykłej, puszystej konsystencji.
Na podium także pozycja z Libanu, tym razem tamtejsza wersja hummusu - hummus Beiruti. To słynny dip na bazie ciecierzycy. Ta wersja dodaje do niej dużą ilość czosnku i przypraw. Zwykle jest przygotowywany z kombinacji ciecierzycy, oliwy z oliwek, czosnku, jogurtu, tahini, zimnej wody, kminku, soku z cytryny, papryczek chili, posiekanej natki pietruszki i papryki.
W rankingu strony znalazło się miejsce na polski akcent. Na 22. miejscu znalazł się gzik.
Podstawowa wersja tego tradycyjnego smarowidła składa się ze świeżego twarogu, jogurtu, mleka i szczypiorku, a niektóre odmiany czasami zawierają rzodkiewkę, cebulę lub jajka na twardo. Przyprawy i konsystencję gziku można łatwo dostosować do smaku i preferencji.
Chociaż można go stosować jako dip lub pastę do kanapek, tradycyjnie gzik podaje się z gotowanymi ziemniakami. Razem z ziemniakami w mundurkach nosi nazwę pyry z gzikiem, a to za sprawą pochodzenia - to potrawa charakterystyczna dla kuchni wielkopolskiej i kujawskiej.
Składniki:
Krok 1. Ze śmietaną mieszamy twaróg, a cebulę drobno siekamy.
Krok 2. W kostkę kroimy rzodkiewkę, szczypiorek/koperek siekamy drobno.
Krok 3. Dodajemy do twarogu warzywa i zioła i mieszamy, doprawiając solą i pieprzem.
Nie przegap najważniejszych wiadomości
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.