Czynsz w listopadzie dla gastronomii w lokalach miejskich w Gdańsku za 1 złPAP - 27 października 2020 12:40


Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej i innych, wynajmujący lokale miejskie w Gdańsku, będą mieli w listopadzie obniżony czynsz do 1 zł - poinformowała Aleksandra Strug z komunalnej spółki Gdańskie Nieruchomości.

Wsparcie to ma związek z ogłoszonymi w ub. piątek przez rząd obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa, które dotknęły w dużym stopniu branżę gastronomiczną.

"Pomoc dotyczy wszystkich przedsiębiorców, którzy poniosą straty w wyniku wprowadzonych obostrzeń. W pierwszej kolejności wnioskować mogą przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność w branży wymienionej w rozporządzeniu. Mogą oni liczyć na obniżenie czynszu za najem lokalu za listopad 2020 r. do 1 zł. Pozostali przedsiębiorcy mogą o pomoc wnioskować w grudniu, a wysokość zniżki za czynsz uzależniona jest od tego jak dużą stratę poniosą w swej działalności w listopadzie" - wyjaśniła Strug.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na pomoc gdańskiego samorządu mogą również liczyć przedsiębiorcy, których działalność nie została ograniczona rządowym rozporządzeniem.

Wysokość zniżki uzależniona będzie od tego jak bardzo spadły obroty w prowadzonej przez nich działalności. Jeśli wykażą spadek obrotów między 30 a 60 proc. będzie im przysługiwała ulga w wysokości 50 proc. czynszu najmu za grudzień. Jeśli natomiast przedsiębiorcy wykażą spadek obrotów wyższy niż 60 proc. mogą liczyć na obniżkę czynszu do 1 zł za grudzień.

Pakiet pomocowy dla firm działających w mieście władze Gdańska wdrożyły już na początku pandemii. Wprowadzono m.in. ulgę w płatności czynszu w lokalach użytkowych gminy miasta Gdańska na dwa miesiące (kwiecień i maj - obniżka do 1 zł za lokal) oraz możliwość odroczenia obowiązku płatności za kolejne dwa miesiące (marzec i czerwiec). Wsparcie otrzymało wówczas kilkuset przedsiębiorców. Ponadto Gdańskie Nieruchomości od kwietnia ogłaszają na uproszczonych zasadach postępowania na remonty kilkudziesięciu lokali.