Partnerzy portalu
Fala bankructw restauracji w Warszawie. Lista lokali, które nie przetrwały fot. shutterstock

Fala bankructw restauracji w Warszawie. Lista lokali, które nie przetrwały

Autor: warszawa.naszemiasto.pl Data: 07 grudnia 2020 11:00

Niestety część stołecznych lokali i restauracji nie przetrwało trudnego okresu. Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno na gospodarce. Tysiące z otwartych właśnie restauracji funkcjonuje często na granicy opłacalności, ale wiele z lokali musiało już na zawsze zamknąć swoje drzwi - informuje warszawa.naszemiasto.pl.

Skala upadłości jest znacznie większa niż można przypuszczać i dotknęła także miejsca z długoletnią renomą, oraz te prowadzone przez doświadczonych restauratorów.

Zapewne wiele lat odbudowa rynku gastronomicznego w całej Polsce, ale już dziś możemy zaobserwować skalę upadłości, jaka dotknęła stołecznych restauratorów. 

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Serwis warszawa.naszemiasto.pl zrobił zestawienie kilkunastu miejsc, które niestety nie przetrwały:

Z końcem września działalność zakończyła Flambeeria – restauracja specjalizująca się w alzackich tarte flambee. Flambeeria działała od 2014 roku przy ulicy Hożej. 

Po 4 latach zamyka się restauracja Kumin, która specjalizowała się w kuchni bliskowschodniej. 

To także koniec Bistro de Paris, restauracji z kuchnią francuską, która po 16 latach kończy swoją działalność przy placu Piłsudskiego. Szefem kuchni i współwłaścicielem restauracji jest urodzony we Francji Michel Moran, który swoją karierę rozpoczął ponad 30 lat temu w Paryżu.

Po pięciu latach białą flagę w zderzeniu z pandemią wywiesił także Shipudei Berek. Była to restauracja z kuchnią izraelską należąca do Artura Jarczyńskiego, właściciela kilku innych restauracji w Warszawie.

Czytaj więcej na warszawa.naszemiasto.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz