×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Festiwal Kuchni Dworskiej i Myśliwskiej - Polskie Skarby Kulinarne już 8 czerwca
Festiwal Kuchni Dworskiej i Myśliwskiej - Polskie Skarby Kulinarne; fot. mat. pras.

Festiwal Kuchni Dworskiej i Myśliwskiej - Polskie Skarby Kulinarne już 8 czerwca

Autor: AW Opublikowano: 02 czerwca 2023 10:01 | Zaktualizowano: 07 czerwca 2023 15:27

8 czerwca w Podzamczu Chęcińskim odbędzie się XVI Międzynarodowy Festiwal Kuchni Dworskiej z pokazami kulinarnymi, rekonstrukcjami historycznymi oraz jarmarkiem produktów regionalnych.

Festiwal Kuchni Dworskiej i Myśliwskiej

Do Podzamcza Chęcińskiego zawitają najlepsi szefowie kuchni z kraju, którzy będą walczyć w eliminacjach do Kulinarnego Pucharu Polski 2023. Na scenie odbędą się pokazy kuchni dworskiej komentowane, w tym wystąpienie profesora Jarosława Dumanowskiego pn. „Stare receptury i gdzie szukać takiej dokumentacji”. Jarosław Dumanowski wraz z profesor Hanną Krajewską opowiedzą o potrawach, zwyczajach i sposobie spędzenia wspólnego czasu w kuchni staropolskiej. Będzie możliwość porozmawiania z wybitnymi szefami kuchni, którzy zasiądą w jury konkursu. Nie zabraknie nawiązań do kuchni myśliwskiej – czy poprzez wybitnego jej znawcę Jakuba Wolskiego, jednego z organizatorów czy też spotkania z leśnikami i łowczymi. Na stoiskach Lasów Państwowych z nadleśnictw Kielce, Jędrzejów i Zagnańsk oraz Polskiego Związku Łowieckiego - Zarządu Okręgowego w Kielcach będzie można poznać nie tylko dary lasu, ale też obejrzeć dawną, tradycyjną zastawę i broń kolekcjonerską Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego. Sokolnicy z Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku zaprezentują dzikie ptaki znajdujące się pod ich opieką, zaś Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich i Independent Regiments of Poland – stroje dam dworu i szlachciców. 

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wypożyczona z Zamku w Liwie wystawa „Bona Sforza i jej potomkowie” – wystawa poświęcona jest królowej, żonie Zygmunta I Starego, jednej z najwybitniejszych postaci XVI wiecznej Europy i jej dzieciom, wnukom, prawnukom i praprawnukom. Król Jan III Sobieski z małżonką Marią Kazimierą z Królewskiej Fundacji Jana III i Marii Kazimiery Sobieskich opowie o kawie – ulubionym napoju wielu osób, bez względu na epokę.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dawne polskie tradycje kulinarne

Głównym celem festiwalu jest kultywowanie oraz utrwalanie dawnych polskich tradycji kulinarnych, a także szeroko pojęta edukacja w zakresie początków kuchni polskiej, wywodzącej się z kuchni myśliwskiej. Wydarzenie doskonale wpisuje się w charakter miejsca, w którym się odbędzie – XVII-wieczny dwór starostów chęcińskich to miejsce na wskroś przesiąknięte historią. Na co dzień zjemy tu dania inspirowane staropolską kuchnią szlachecką. To doskonałe miejsce, aby zaprezentować nie tylko polskie tradycje kulinarne, ale też historię i kulturę. Dwór Starostów Chęcińskich to barokowa perełka w Podzamczu. Zachwycają nie tylko wnętrza, ale i ogród w stylu włoskim czy historyczna Brama Jana III Sobieskiego. 

Konkurs kulinarny dla szkół gastronomicznych

Podczas Festiwalu przewidziany jest również konkurs kulinarny dla szkół gastronomicznych z powiatu kieleckiego – możliwość podglądania warsztatu mistrzów jest bardzo ważna w kształtowaniu młodych kucharzy. Wydarzeniu towarzyszyć będzie jarmark produktów regionalnych oraz występy artystyczne. Na gości, którzy 8 czerwca odwiedzą Podzamcze będzie czekała kulinarna niespodzianka – gulasz z dziczyzny.

XVI Międzynarodowy Festiwal Kuchni Dworskiej odbędzie się 8 czerwca w godz. 14-18 na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu Chęcińskim. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomości

Horeca Trends - Google News Obserwuj nas w Google News
Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz