×

Subskrybuj newsletter
horecatrends.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Partnerzy portalu
Food Fyrtel  już otwarty. Jakie koncepty tworzą food hall?
W Poznaniu w centrum handlowym Posnania otwarto Food Fyrtel. / fot. materiały prasowe

Food Fyrtel już otwarty. Jakie koncepty tworzą food hall?

Autor: Jakub Szymanek Data: 06 grudnia 2022 14:40

W Poznaniu w centrum handlowym Posnania otwarto Food Fyrtel. To pierwszy autorski food hall dewelopera i zarządcy centrów handlowych Apsys Polska.

Otwarcie Food Fyrtel w Poznaniu. Jakie koncepty tworzą food hall?

Food Fyrtel w CH Posnania funkcjonuje jako w pełni niezależna przestrzeń. Wyróżnia ją nie tylko styl i charakter, przejawiający się w wystroju wnętrza i charakterystycznych detalach architektonicznych, utrzymanych w miejskim stylu, ale również niezależna infrastruktura, umożliwiająca funkcjonowanie poza godzinami pracy galerii. 

W ofercie Food Fyrtel dominują lokalne inicjatywy gastronomiczne, wyrastające z kultury street food i food trucków, które w przestrzeni pierwszego poznańskiego food hallu rozwijają się w nowej, całorocznej, stacjonarnej formule.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Otwarcie Food Fyrtla to niezwykle ważny krok w rozwoju Apsys, zgodny z filozofią firmy. Naszym celem jest zmienianie miast na lepsze i czynienie życia ich mieszkańców piękniejszym. Każdą inwestycję traktujemy jako zobowiązanie wobec miast i społeczności, którym chcemy stwarzać nowe możliwości rozwoju, zgodne z ich potrzebami i unikalnym charakterem. Pierwszy food hall Apsys, oryginalne, pionierskie na wielkopolskim rynku miejsce kulinarnych doświadczeń, spotkań i wartościowej rozrywki, a jednocześnie przestrzeń umożliwiająca rozwój lokalnych przedsiębiorców, w pełni realizuje te ambicje – mówi Benoit Charles, CEO Apsys Polska.

Na powierzchni blisko 2 tys. mkw. swoje miejsce znalazło 18 różnorodnych konceptów. Ofertę tworzą między innymi Hana Sushi z kuchnią azjatycką, Curry Leaves, DimSum & Ramen, Nai Thai, Czerwona Papryka z hiszpańskimi tapasami, Kozaczok z kuchnią ukraińską, kultowe poznańskie bistro Petit Paris z francuskimi wypiekami i produktami delikatesowymi, Dziewczyny i Słodycze z autorskimi słodkimi wypiekami, koncept burgerowy polskiego youtubera Szymona „Isamu” Kasprzyka – Giga Buła, ceniony przez poznaniaków Adam z Serem, czyli najlepsze w mieście zapiekanki, Kura Warzyw z autorskimi kebabami, The Fry z frytkami i churrosami przyrządzanymi według unikatowej receptury, czy pochodząca z Wągrowca lodziarnia Willisch z niemal 40-letnią tradycją. Koktajle i drinki w przestrzeni imprezowej do późnych godzin wieczornych serwuje bar Hashtag. 

Food Fyrtel w Poznaniu. Jakie są plany na lato?

W letnie miesiące oferta Food Fyrtla będzie poszerzać się o nowe, funkcjonujące sezonowo koncepty, jak food trucki czy gastronomiczne pop-upy – tymczasowe wyspy kulinarne. 

– Zależało nam na tym, by do współtworzenia Food Fyrtla zaprosić przedsiębiorców, którzy z pasją i zaangażowaniem kreują oryginalne, często niszowe kulinarne koncepty i zapewniają najwyższą jakość. Wizję naszego pierwszego food hallu jako miejsca unikalnego na mapie regionu udało nam się zrealizować dzięki jasnej, konsekwentnie wdrażanej strategii leasingowej, a także otwartości w negocjacjach i indywidualnemu podejściu do każdego z najemców. Formuła tego rodzaju przestrzeni gastronomicznej daje możliwość wynajęcia powierzchni przez właścicieli lokalnych, rzemieślniczych firm bez konieczności angażowania dużego kapitału. Food Hall to dla nich inwestycja o stosunkowo niskim ryzyku - początkowy koszt wprowadzenia nowej usługi gastronomicznej jest tu znacznie niższy niż otwarcie własnego punktu lub restauracji. To świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą wprowadzić swój często sezonowy biznes na wyższy poziom i dotrzeć do szerokiej, bardzo atrakcyjnej grupy klientów z całego regionu, w tym odwiedzających Posnanię. Cieszymy się, że właśnie takich najemców udało nam się do Food Fyrtla pozyskać – mówi Elżbieta Rek, Portfolio Leasing Director w Apsys.

By Posnania i Food Fyrtel. Jak food hall łączy się z galerią handlową?

Stworzenie pełnoprawnego, odrębnego food hallu w przestrzeni funkcjonującej galerii handlowej było dużym wyzwaniem projektowym i technicznym. By Posnania i Food Fyrtel mogły funkcjonować harmonijnie, konieczne było stworzenie oddzielnych systemów wentylacji, zgodnie z indywidualnymi potrzebami każdego z najemców, zapewnienie odpowiednich parametrów mocy dla tej części budynku czy wytyczenie nowych ciągów komunikacji.

- Praca nad tym projektem i adaptacja istniejących już rozwiązań technicznych przy jednoczesnym zapewnieniu niezakłóconego funkcjonowania Posnanii, którą codziennie odwiedzają dziesiątki tysięcy klientów, była dużym wyzwaniem. Udało nam się sprawnie przeprowadzić ten proces, choć oczywiście, jak to w tego typu wielowymiarowych przedsięwzięciach bywa, nie uniknęliśmy nie zawsze przyjemnych niespodzianek. Dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu działów – developmentu, operacyjnego i leasingu - oraz całego, niezastąpionego zespołu Posnanii, udało się stworzyć miejsce, które jest ważnym benchmarkiem dla całego rynku. To ogromnie budujące doświadczenie i już wiemy, że Food Fyrtel w Poznaniu nie jest naszym ostatnim projektem food hallowym. Nowoczesne projekty wielofunkcyjne i koncepty gastronomiczne mają ogromny potencjał – sukces Food Fyrtla pobudza nasz apetyt na więcej tego typu oryginalnych przedsięwzięć – podsumowuje Cyryl Plumecoq, Operation Department Director.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz