Partnerzy portalu
Food Hall Browary - nowy koncept w Browarach Warszawskich Food Hall Browary mieści się w dawnej Leżakowni Browaru Haberbuscha i Schielego

Food Hall Browary - nowy koncept w Browarach Warszawskich

Autor: horecatrends.pl Data: 01 czerwca 2021 15:57

Autorem Food Hall Browary jest Aleksander Likus wraz ze wspólnikami. W obiekcie znajdzie się 12 konceptów gastronomicznych, klub muzyczny oraz Bar Centralny.

Pod kolebki piwnic w Browarach Warszawskich Likusowie wprowadzą smaki z najdalszych zakątków świata. Na powierzchni blisko 1,5 tys. mkw. we współpracy ze znanymi i cenionymi restauratorami uruchomią kilkanaście różnorodnych restauracji i barów w kilku strefach i bogatą ofertą. Restauratorzy przewidzieli także miejsce na wieczorne spotkania. Powstanie więc klub muzyczny oraz Bar Centralny, dzięki czemu w weekendy piwnice będą dostępne całą dobę.

„Już od samego początku oczywistym było, że nie można marnować potencjału efektownej przestrzeni piwnic więc zależało nam na stworzeniu przestrzeni, w której historia, kultura, artyzm i gastronomia wzajemnie się przenikają. Będzie to miejsce o wysokim standardzie, zapewniające niezapomniane doświadczenia kulinarne. Ogromną wagę przywiązujemy do efektu wizualnego przygotowanej przestrzeni, dobrze wyselekcjonowanej muzyki i obcowania ze sztuką. Miejsce to będzie idealnie przystosowane do grupowych spotkań ze względu na duże strefy gastronomiczne i szeroką ofertę różnorodnych dań, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Wraz z architektami z NOKE Architects udało się wypracować wizję przestrzeni, która ukazuje historyczne fundamenty w nowoczesnej formie" – mówi Aleksander Likus.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

12 konceptów gastronomicznych

Food Hall Browary to przestrzeń sklepień kolebkowych z oryginalną odrestaurowaną cegłą z XIX wieku, gdzie powstawał Browar Haberbuscha i Schielego. Współczesna odsłona dawnych „piwnic czasu” będzie miejscem spotkań towarzyskich, nie tylko do delektowania się doskonałą kuchnią i koktajlami, ale także do spędzania wolnego czasu. Będzie to miejsce odkrywania smaków inspirowane historią i sztuką.

Całość obiektu to 12 konceptów gastronomicznych. Wśród nich m.in. nowy koncept Alona Thana pod nazwą The Sushi, Dziurka Od Klucza z dwoma nowymi konceptami - OCTO Pasta Pizza i a’Panu occo?! oraz Silk & Spicy.

W koncepcie znajdzie się 300 miejsc siedzących z dużymi stołami.  Atutem tego miejsca będzie też przestrzeń śniadaniowa. Konstrukcja witryn, przy których się znajduje, pozwala na ich całkowite zsunięcie i zatarcie przestrzeni między wnętrzem, a strefą ogródków. Przewidziana jest także oferta eventowa ze sceną, na której będzie można zobaczyć DJ-ów, muzyków, ale także tych znanych i jeszcze nieodkrytych artystów. Planowane są także różne aktywności od formy live-cookingu, poprzez spotkania autorskie, pokazy czy pop-upy.

Za Bar Centralny odpowiada Karim Bibars – znany Warszawiakom z koktajlbaru Charlie. Oferta barowa będzie odwoływać się do piwnej historii Browarów i najnowszych światowych trendów.

Na zaproszenie inwestorów, w należącej do Food Hall przestrzeni z osobnym wejściem powstanie klub, którego twórcami zostaną właściciele trójmiejskiego Sassy. Ta warszawska odsłona będzie przełożeniem ich luksusowego klimatu i długoletniego doświadczenia w branży na Browary Warszawskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz

komentarze

  • Gość

    No to pewnie bez tysiaka do kolacji nie podchodź 🤣