Partnerzy portalu
Food Hall Montownia powstaje w zabytkowej hali Stoczni Gdańskiej. Ma miejsce na ponad 20 restauracji Otwarcie Food Hall Montowni jest planowane na kwiecień 2023 roku. Zdjęcia: Materiały prasowe

Food Hall Montownia powstaje w zabytkowej hali Stoczni Gdańskiej. Ma miejsce na ponad 20 restauracji

Autor: KG/horecatrends Data: 27 lipca 2022 09:35

W odnawianej, zabytkowej hali U-Bootów na terenie Stoczni Gdańskiej powstaje nowe zagłębie kulinarno-kulturalne: Food Hall Montownia.

  • Dawna montownia U-Bootów to murowana hala wysoka na 26 metrów z ceglaną elewacją i ogromnymi oknami, do której prowadzą przedwojenne tory
  • Food Hall Montownia to pierwsza tego typu koncepcja wykorzystania postoczniowej przestrzeni w Polsce  
  • W hali gastronomicznej Montowni pojawi się ponad 20 autorskich projektów kulinarnych

Food Hall Montownia to prawie 3 tys. m kw nowej, miejskiej jadalni, która połączy jedzenie z kulturą, rozrywką i sztuką. Na środku wyrośnie wielki 12-metrowy bar, najdłuższy w Gdańsku. Wszystko zwieńczone schodami  pięciometrowej wysokości przy których stanie scena. To pierwsza tego typu koncepcja wykorzystania postoczniowej przestrzeni w Polsce i pierwsze miejsce w Trójmieście, które pod jednym dachem połączy dobre jedzenie z dobrą kulturą - czytamy w komunikacie prasowym. 

- Przestrzeń, którą otwieramy w kwietniu przyszłego roku, będzie całorocznym, pięknie odrestaurowanym budynkiem. Tu zadomowi się ponad dwadzieścia autorskich restauracji i projektów kulinarnych. Tu swoje miejsce i zawsze otwarte drzwi znajdą artyści - zapowiada Krzysztof Cybruch, szef Food Hall Poland i menadżer projektu hali gastronomicznej Montowni. 

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przestrzeń będzie dostępna przez cały rok.

- Pierwsi w Gdańsku będziemy serwować śniadania mieszkańcom i turystom od godz. 7.30, karmić codziennie, do nocy. Poza tym, zadbaliśmy o całą masę działań kulturalnych, których sam już nie mogę się doczekać - dodaje Krzysztof Cybruch. 

To będzie food hall - nie galeria handlowa

W hali gastronomicznej Montowni pojawi się ponad 20 autorskich projektów kulinarnych, które będą wzajemnie uzupełniać się rodzajami kuchni z różnych regionów Europy i świata. Żadnych punktów usługowych, sklepików, butików, brzydkich witryn, żadnej galerii handlowej - tylko dobre jedzenie.

 - Udało nam się zaprosić do współpracy projekty kulinarne do tej pory mniej dostępne w Trójmieście: Koreę, Wietnam, Tajlandię, Japonię. Pojawią się oczywiście klasyki gatunku: kuchnia włoska, amerykańska, smaki europejskie - te bardziej i mniej znane, jak kuchnia alzacka - zapowiada Krzysztof Cybruch.

I dodaje: - O plastiku nie ma mowy. Jedzenie będzie serwowane na porcelanie, a w przypadku dań na wynos - w ekologicznych opakowaniach. Z myślą o introwertykach i ekstrawertykach ceniących nastrojowość, poza wspólną jadalnią w hali powstaną też restauracje bardziej kameralne. Do nich - poza wejściami głównymi do Montowni - będzie można dostać się z placu miejskiego wokół hali. Tam będzie można zarezerwować stolik i spędzić czas w bardziej prywatnym gronie.

Ponad 60 proc. hali jest już wynajęte

- Pytania restauratorów o możliwość obecności w Montowni napływają przede wszystkim z Trójmiasta, ale też z Poznania, Warszawy, Wrocławia. Jeden z naszych najemców jest z Kopenhagi - wymienia Krzysztof Cybruch. - Dla kolejnych restauratorów wciąż mamy ciekawe opcje: sporo lokali posiada niezależne wejścia (poza tymi z głównego hallu), a wysokość sufitu (blisko 8 metrów), daje bardzo duże możliwości scenograficzne.

W środku stanie scena, na której będą grane koncerty, spektakle teatralne, będzie performace, premiery literackie, spotkania i warsztaty kreatywne, wydarzenia dla dzieci, które skutecznie przykują ich uwagę. Przestrzeń jest otwarta na nietypowe akcje artystyczne gdańskich i trójmiejskich twórców, targi designu, mody.

Z kolei plac miejski przed halą będzie aranżowany na wydarzenia sezonowe, m.in. koncerty w plenerze, letnie kino, teatr pod niebem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz