Partnerzy portalu
Francja luzuje obostrzenia. Goście nie dopisali w gastronomii fot. unsplash.com

Francja luzuje obostrzenia. Goście nie dopisali w gastronomii

Autor: PAP Data: 20 maja 2021 19:02

Godzina policyjna została przesunięta we Francji z 19 na 21. Jednak klienci ponownie otwartych restauracji nie dopisali tak licznie, jak oczekiwali tego właściciele lokali.

Mimo złej pogody miłośnicy tarasów kawiarnianych od Paryża po Marsylię po raz pierwszy od 7 miesięcy mogli zjeść posiłek na mieście. "To cudowne, odzyskujemy wolność i nasz styl życia" - powiedziała PAP klientka paryskiej restauracji Michelet, zamawiając butelkę szampana dla swoich pięciu koleżanek zgodnie z obowiązującym limitem 6 osób przy stoliku, jak wymaga tego protokół sanitarny.

W centrum Paryża klienci lokali na Grands Boulevards lub w okolicach Sentier musieli siedzieć pod parasolami, a niektórzy w kapturach, aby wypić kufel piwa lub zjeść posiłek na świeżym powietrzu.

Restauracja, bar, kawiarnia - szukasz lokalu do wynajęcia lub na sprzedaż? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na ponownie otwartych tarasach rozłożono plandeki i markizy. A w przegrody między klientami, zgodnie z wymogami protokołu sanitarnego, poustawiano rośliny, w rezultacie czego niektóre paryskie tarasy przypominają obecnie małe miejskie dżungle.

"Pogoda pod psem, ale klienci wracają, wraca życie, choć spodziewaliśmy się większego oblężenia" - zauważył z kolei kelner restauracji Areo w XVI dzielnicy Paryża.

Francja otwiera gastronomię

Najbardziej popularne paryskie kawiarnie i restauracje prowadziły już rezerwacje stolików 3 tygodnie temu i chętnych nie brakowało, ale zła pogoda odstraszyła część klientów, którzy w ostatniej chwili je odwołali.

Otwarto również muzea i hale sportowe. Swoje podwoje otworzył Luwr oraz jedna z najsłynniejszych galerii handlowych stolicy Galeries Lafayette, która, aby zachęcić klientów do zakupów, przygotowała dla nich małe przekąski na przywitanie.

W Paryżu pod niektórymi kinami kinomani ustawili się w kolejkach już od 7:30 rano, a niektórzy wzięli nawet dzień wolny. "Czekałam tylko, żeby móc wyjść, żeby zamknąć się w kinie i zanurzyć w filmach" - stwierdziła 21-letnia Angie.

W takich miastach jak Bordeaux, Marsylii czy Tuluzie pogoda dopisała i handel odnotował około 40 proc. wzrost frekwencji w porównaniu z tym samym dniem w 2020 r, mimo że restauracje w centrach handlowych mogą sprzedawać jedynie na wynos" - zauważył przedstawiciel Krajowej Rady Centrów Handlowych (CNCC).

Podobał się artykuł? Podziel się!

dodaj komentarz